Estetik yaptırmayan kimse kalmayacak

Estetik yaptırmayan kimse kalmayacak

Şamdan/ Selin Öksüz
Fotoğraflar: Münhan Çınar


Estetik ve plastik cerrahı Prof. Dr.Ahmet Karacalar ile buluşmak için Akaretler’de bulunan Art Studio’ya gitme fikri, daha ilk baştan beni şaşırttı. Doktor ve Art Studio... İkisi arasında nasıl bir bağlantı var acaba diye düşünürken, kendimi muhteşem Art Studio’nun içinde, Prof. Dr. Ahmet Karacalar’ın karşısında merakla anlattıklarını dinlerken buldum. Estetik ve plastik cerrahi alanında uzman olan Ahmet Karacalar, stüdyoya gelen kişileri (hasta demek istemiyor), bu güzel ortamda ağırlıyor ve nasıl bir uygulama yaptırmak istediklerini soruyor; bunun altında yatan nedeni araştırıyor. Daha sonra fotoğraflarını çekiyor ve video görüntülerini alıyor; böylelikle mimiklerini nasıl kullandığını görebildiği analizler yapıyor. En ilginç olanı ise; yüz kalıplarını alıyor ve bu kişilerin heykellerini yapıyor! Bu heykeller üzerinden uygulamalı değişiklikler yapabiliyor. Sonra da bunlara kimi zaman bazı eklemeler yaparak, bir sanat eseri haline getiriyor. Bütün bu uygulamalara da ‘İkonoplasti’ adını vermiş. Prof. Dr. Ahmet Karacalar ile, bu ilginç yöntemi ve estetik cerrahiyi konuştuk...

Son yıllarda insanlarda bir estetik çılgınlığı yaşanıyor. Botoks ya da cerrahi estetik müdahaleleri daha sık duyar olduk. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Dünyada beden ön plana çıkmaya ve güzel bir bedenin yararları fark edilmeye başlandı. Eskiden insanlar sadece güzel olabilmek için çabalardı fakat şimdi güzel olmak; kariyerde yükselme, iş bulmaya da bir pozisyonda uzun süre kalabilme nedeni oldu. İyi bir beden, iyi bir görüntü güçtür. Güzellik kavramının bir güç olduğunu fark eden insanlar, artık başka amaçlarla güzelleşmeye başladılar. Ayrıca estetik cerrahi de eskiden bu kadar gelişmiş değildi. Günümüzde estetik cerrahinin teknik ve teknolojik kısmının çok geliştiğini görebiliyoruz. İnsanlar, bu ameliyatların daha kolaylaştığını fark ettiler ve estetik cerrahi tabana yayılmaya başladı. Eskiden sadece parası olan insanlar estetik yaptırabilirdi. Şimdi ise; askeri ücretle çalışan bir insan bile estetik yaptırabiliyor. Bence, bir gün gelecek ve estetik yaptırmayan kimse kalmayacak.

BİZE ULAŞIN