Estetikte yeni heyecan

Estetikte yeni heyecan

Estetik plastik cerrahı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya

EN GÖZDE TEKNİK

" Non-invaziv yani ameliyatsız işlemlerden ThermiLift ile alt yüz ve gıdı bölgesinde mükemmel sonuçlar alıyorum. ThermiLift ile yüz, gıdı ve boyunda oluşan cilt sarkmalarından ve küçük yağ birikmelerinden ameliyatsız, kısa sürede kurtulmak mümkün oluyor. Özellikle 'double chin' dediğimiz gıdı bölgesinde çift katlı gıdı olarak görünen bölüm için çok etkili bir uygulama. Bu teknolojinin en büyük avantajı, ameliyat sonrasında yara izi ve hastane ortamı gibi olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak. İşlem sonrasında hemen o gün sosyal hayata rahatlıkla devam edebiliyorsunuz. ThermiLift, kilo vermeye bağlı cilt sarkmalarının tedavisinde kullanıldığı gibi yaşa bağlı cilt deformasyonlarında da tercih ediliyor. Diğer deri yüzeyine uygulanan yöntemlerden en büyük farkı, etkisini yüzeyini etkilemeden deri altındaki yağ ve bağ dokularına odaklanarak gerçekleştirilmesi. Böylelikle yağlar termal enerjinin verdiği ısıyla parçalanıyor. Bu sayede cilt kendi onarım sürecini oluşturarak yeni kolajen üretimine başlıyor ve sıkılaşma ve 'lifting' etkisi kendini gösteriyor."

YÜZ ESTETİĞİ

" Mikro iğnelerle cilt yenilemeleri ve anti-aging konusunda dünyada en popüler tedavi protokolleri arasında 'microneedling' var. Bu tekniği, iyi bir dermaroller ya da Scarlet ile yapmak mümkün. Ciltte küçük delikler açılarak uygulanan yöntemle yaratılan mikro travma, vücutta bu delikleri kapatmak için kolajen, elastin ve kan akımını artırıyor. Böylelikle yara iyileşmesi ve cilt yenilenmesi gerçekleşiyor. Cildin kalitesi, sıkılığı ve nemi artıyor. 'Microneedling' aslında bir tür kolajen artırıcı terapi. İnce çizgiler, kırışıklıklar, hafif deri gevşeklikleri, ciltteki yara izleri, çatlak izleri, melasma ve hiperpigmentasyon ve lekelenmelerin tedavisinde yardımcı oluyor. Ayrıca üç boyutlu yeni nesil dolgular sayesinde artık yüzün hem yumuşak dokusunda hem de kemik üstü dokuda rahatlıkla çalışabiliyoruz. Az hacimli ürünle yeterince doku gelişimini sağlayan yeni nesil dolgular, hacim bozulmasına karşı direnç geliştiriyor ve oldukça uzun ömürlü. Üç boyutlu dolgularda yüz bölgesinde dolgunluk sağlarken ödem ve aşırı şişme olmuyor, yüz daha kolay şekilleniyor ve dolguya istediğimiz şekli vermek kolaylaşıyor."

YENİ NESİL VÜCUT ŞEKİLLENDİRME

" Öncelikle vücut şekillendirmeyi invaziv (ameliyat ile) ya da non-invaziv (ameliyatsız) olarak ayırmak lazım. Eğer hasta küçük bölgelerde lokal olarak birikmiş yağ fazlalıklarından şikayetçiyse ve bu bölgelerdeki deri sıkıysa, hastaya non-invaziv işlemler uygulanabilir. Ameliyatsız vücut şekillendirmede kollara, sırt ve koltuk altı ve yanına, bacak içlerine, diz kenarlarına, ayak bileklerine alt karın bölgesine Thermilift işlemi uygulanabilir. ThermiLift, non-invasive uygulamalardan çok daha iyi sonuçlar alma beklentisinde olan ancak henüz cerrahi bir operasyon istemeyen hastalar için ideal bir yöntem. İlk sonuçlar uygulamadan altı hafta sonra görülüyor, optimum sonuç 12 hafta sonra ortaya çıkıyor. Yağ oranı daha fazla olan bölgelere -mesela alt/üst karın, bel, kalçalar ve kalın bacaklar ve kollara- SculpSure işlemi uygulanabiliyor. Tek bir seans yeterli oluyor. Bir heykeltıraş gibi vücudu şekillendiren SculpSure, diyet ve egzersiz ile inatçı yağlardan kurtulamayan kişiler için ideal."

GÜZELLİK TANIMI

"Benim için güzellik çok sübjektiftir, yani güzellik ölçütü değişkendir. İnsan kendi belirlediği ve kabul gören değerlerle bir şeyi iyi ve güzel yapar. Sahip olduğu bilgileri düzenleyen doğruluk değerleri, ahlakını düzenleyen iyilik değerleri, pratik hayatını düzenleyen yararlılık değerleri, estetik değerlerini düzenleyen güzellik değerleri gibi. Güzellik, bir varlık ya da bir nesnenin kendisini gören kişide hoş deneyimler yaşatmasıdır. Buna karşın güzelliğin ne olduğu konusunda bir birlik yoktur. Güzellik güzel olan nesnede midir yoksa gören gözde midir? Yani nesnel bir güzellikten, herkesin üzerinde uyuştuğu bir güzellikten bahsedebilir miyiz yoksa güzellik kişiye mi aittir? Güzellik ölçülemeyen bir kavram olmasına karşın, güzellikle bağlantılı olan uyum, formüllerle açıklanabilir."

ALTIN ORAN

"Yapılan araştırmalar yüz oranları dengeli olmadığında dikkatin orantısızlığın olduğu alana yoğunlaştığını gösteriyor. Bu karanlık ya da düzgün sıralı olmayan dişler, aralıklar, dişetinin gereğinden fazla göründüğü gülümsemelerle yüzdeki orantısız yapılar nedeniyle oluşur. Güzellik konsepti, genellikle uyumla ve uyumlu oranlarla ilgilidir. 'Oran' terimi güzelliğin matematiksel yanını oluşturmaktadır. Altın Oran, matematiksel hayal gücünün değil de, denge yasalarına ilişkin doğal prensibin bir ürünü. Kısaca biz altın orana 'göz nizamının oranı' diyebiliriz. İnsan yüzünde de birçok altın oran var. Ancak elinize hemen bir cetvel alıp insanların yüzünden ölçüler almayı denemeyin. Çünkü bu oranlama, bilim adamları ve sanatkarların beraberce kabul ettikleri 'ideal bir insan yüzü' için geçerli. Her yüzün bu orana uyması beklenemez. Bu oran sadece ideal yüzlerde bulunabilir. İdeal ölçülere sahip bir insan yüzünde de sayısız altın oran örnekleri görmek mümkün: yüz yüksekliği / yüz genişliği, alın genişliği / burun boynu, yüz genişliği / gözbebekleri arası, gözbebekleri arası / ağız genişliği, ağız genişliği / burun genişliği."

BİZE ULAŞIN