Kışa özel dudak balmları

Kışa özel dudak balmları

Dudak bakımı, yüz bakımının önemli bir parçası. İster incecik, ister etli ve dolgun dudaklara sahip olun, aşırı soğuk veya sıcak havalardan etkilenmeniz kaçınılmaz. Hatta bazılarımızın dudak derisi o derece hassas, kuru ve yıpranmaya meyillidir ki, çatlayıp pul pul döküldüğü zamanlar olur.

Çok sayıda kadının dudaklarına en pahalı balmı, nemlendiriciyi sürseler dahi bazen memnun kalmadıklarını duyuyoruz. Bu ürünlere de genellikle daha çok para öderiz. Oysa aktarlardan kolayca bulabileceğiniz bitkisel esans yağlar, balmumu, Hindistan cevizi yağı ve eczanelerde satılan E vitamini kapsülü temel malzemeler olmak üzere, dudaklarınızın ihtiyacına ve zevkinize uygun kendi dudak balmınızı kendiniz kolayca yapabilir, sağlıklı dudaklara kavuşabilirsiniz.

Bu karışımları tek başına nemlendirici veya dolgunlaştırıcı olarak kullanabilirsiniz. Ruj sürmeden önce dudaklarınızın görünümünü düzgünleştirmek için de tercih edebilirsiniz. Üstüne rujun kalıcılığını artırmak için pudra veya dudak kalemi uygulayabilirsiniz.

Dudak balmınız yoğun ve katı bir kıvamda olsun isterseniz tariflerdeki balmumu miktarını, daha yumuşak bir kıvam isterseniz hindistan cevizi yağı veya zeytinyağının miktarını artırabilirsiniz. Karışımlar, en fazla oda sıcaklığında muhafaza edilmeli ve en fazla 1 ay süresince kullanılmalıdır. Yani her ay başka bir tarif deneyebilirsiniz.

Ceren Sungur

BİZE ULAŞIN