Bebeklerin ilk yılı

Bebeklerin ilk yılı

Zuhal Eyüboğlu /Bebeğim ve Biz

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk anlar paha biçilmezdir. Hem onun hem de sizin açınızdan bakınca, birbirinize alışmak için biraz zamana ihtiyacınız olduğu gerçeğini kısa sürede fark edersiniz. Bu süreç kelimelere dökülemeyecek kadar keyifli de olsa her bebek farklı konularda anne-babalarını zorlar. Bazen de çevrenizdeki kişiler, bazı konularda doğru yapıp yapmadığınızla alakalı kafanızı karıştırabilirler. Biz de bunlardan 15’ini bir araya getirdik ve sorularımızı Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben’e yönelttik. Bu soruların elbette sonu yok. Tüm bunların dışında sizin de kafanıza takılan konular varsa bize her zaman yazabilirsiniz.

1 Bebeğim fazla ağlayan bir bebek değil ve çevremdeki herkes ciğerlerinin açılması için bana onu ağlatmam gerektiğini söylüyor? Bu doğru mu?

Bebekler doğar doğmaz ağlarlar. Bu ilk nefes alış ve ağlama ile anne karnında amniotik su ile dolu akciğerleri hava ile dolar. Bebeğin ağlaması, ilk doğduğunda bunun için önemlidir. Onun dışında ağlamanın ciğerleri genişletmesinde etkisi yoktur.

2 Bebeğimi sırtüstü veya yüzüstü yatırmam yanlış mı?

Bebeklerin en güvenli yatış pozisyonu yan yatmadır. Sırtüstü yatması kusması olursa akciğere kaçma riski, yüzüstü ise ani bebek ölümüne neden olduğu için pek önerilmez.

3 Bebeğimi kucağıma almayı çok seviyorum, ama herkes bana “Kucağa alıştırma” diyor? Böyle bir şey var mı?

Yenidoğan döneminde temel güven duygusu gelişmesi ve bebeği sakinleştirmek için kucağınıza almanızda hiç sakınca yoktur. Ara sıra bebeğinizi kucağınıza almanız onunla güven ve sıcaklığa dayalı ilişki geliştirmenizi sağlar. Fakat aşırı korumacılık ve sürekli kucakta bakım, çocuğun ve ebeveynin ruh sağlığı ve ilişkisinde olumsuz sonuçlar yaratabilir. Arada bir onu yatırarak ve 6 ay sonrası oturtarak da eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN