Okul zamanı çocuklarda görülen sinsi hastalık

Okul zamanı çocuklarda görülen sinsi hastalık

Paraziter hastalıklar her yaştaki bireyde görülebildiği gibi özellikle küçük yaştaki çocuklarda daha sık rastlanıyor. Türkiye'de önemli sağlık sorunları arasında yer alan parazit enfeksiyonları, erken tedavi edilmediği takdirde çocukların gelişimlerini büyük ölçüde engelleyebiliyor. Kapalı ortamlar, kreşler, okullar, toplu taşıma araçları ve sağlıksız beslenme gibi nedenler paraziter hastalıklarına yakalanma riskini artırıyor. Özellikle bağırsak parazitleri tedavi edilebilen ancak bazen de tekrarlayabilen bir hastalık olduğundan ebeveynlerin oldukça dikkatli olması gerekiyor. Central Hospital'dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Öznur Yılmaz Gondal, çocuklarda görülen parazit enfeksiyonları hakkında aileleri bilgilendiriyor.

Parazit enfeksiyonları çocukluk çağında sıklıkla görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Gelişmekte olan tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Özellikle çocukları olumsuz yönde etkileyen bu parazitler, tedavi edilmediği takdirde çocukların gelişimlerini büyük ölçüde engelleyebilir. Örneğin bağırsak parazitleri çoğunlukla gözle görülemeyen yumurtaların ağızdan alınarak, gözle görülen kurtçuklara dönüşmesiyle oluşur. Daha sonra bur kurtçuklar sindirim sisteminde yaşamaya başlar. Bağırsak parazitleri tedavi edilebilen ancak bazen de tekrarlayabilen bir hastalık olduğundan ebeveynlerin oldukça dikkatli olması gerekir.

Çocuklarda görülen parazit çeşitleri

Çocuklarda görülen başlıca parazit çeşitleri; kıl kurdu (oksyuriasis), yuvarlak solucanlar (askaris), amip, giardia, çengelli kurtlar (ankilostomiyazis), kamçı kurdu (Trikuriyazis) ve halk arasında şerit olarak bilinen tenyadır (tenya saginata).