Ek besinlere erken başlamayın

Ek besinlere erken başlamayın

Hazırlayan:Başak Doğru                               Fotoğraflar:Deniz Doğan/Bebeğim

Bebeğin ilk besini olan anne sütü, doğumdan 6. ayın sonuna kadar olan dönemde, bebeğin tüm besin gereksinimlerine tek başına cevap veriyor. Mükemmel içeriğe sahip, doğal bir besin olan anne sütü, bebeklerin sağlıklı gelişmeleri için son derece önemli. Fakat 6. ayın sonuna gelindiğinde anne sütü tek başına yeterli olmuyor. Bebeklerin gelişiminde ek besinler çok önemli bir yer tutuyor. Ek besinlere nasıl başlanacağı ise çok önemli. Medical Park Göztepe Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Arzu Gökmen; ek besinlere nasıl geçeceğinizden tutun da karşılaşabileceğiniz tüm sorunları anlattı. Ayrıca 8-9 aylık bebekler için örnek bir menü de verdi. Henüz ek besinlere başlamadıysanız, yazımız size çok yardımcı olacak.

Ne zaman başlanmalı?

Bebeklere, anne sütüyle birlikte ek besin takviyesine 6. ayda başlanmalıdır. Enerji ve diğer besin öğelerine olan gereksinimler farklıdır. Bebeklerin 6. aydan itibaren enerji, protein, vitamin ve mineral gereksinimleri farklılaşır ve gastrointestinal sistemleri olgunlaşır. Bebeklikten sonraki geçiş döneminde, sindirim işlevleri ve salgıları değişkenlik gösterir. Ek besinlere bebeği izleyerek başlanmalıdır. 6. ay ve sonrasında bebeğin yumuşak, püre kıvamında sulu besinleri kaşıkla alabiliyor olması, pasif olarak ağızdan beslenmenin başladığının bir göstergesidir. Ayrıca iki elle kavrama ve baş denetimi gelişmiş olmalıdır.

Gelişimine uygun şekilde besleyin

Yeni besinlere başlarken ilk günlerde bebek için besinin özel olarak hazırlanması çok daha uygun olur. Yeni doğan bebeklerin emme ve yutma refleksi fazladır. Dil ve damağı arasında meme başını ezerek emme başlar ve ağız içinde biriktirilerek yutma işlevi gerçekleşir. 0-6 aylık dönemde ise dilini uzatma, geri çekme hareketleriyle anne memesine uyum sağlar.

BİZE ULAŞIN