Genç erkeklerde cinsel isteksizlik

Genç erkeklerde cinsel isteksizlik

Sabah Günaydın/ Esra Tüzün

Cinsel sorunlar sadece yaşını başını almış erkeklere özgü değilmiş! Prof. Dr. Halim Hattat "Testosteron eksikliği gençlerin de isteksizlik yaşamasına neden oluyor. Göbekli olmak da problemi tetikliyor" diyor. Cinsel isteksizlik sadece andropoz dönemindeki erkeklerin sorunu değil! Genç erkeklerde de seks isteğinin giderek azaldığına dikkat çeken Prof. Dr. Halim Hattat, etkili tedavinin formülünü veriyor. Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Hattat, genç erkeklerin cinsel sorunlarına dair sorularımızı yanıtladı:

Ortalama ayda iki kez

Ne zaman cinsel isteksizlikten bahsedilebilir?

Cinsel istek konusunda kesin kriterler yoktur. Yapılan çalışmalar; genel cinsel istek sıklığının haftada 1-4 ile ayda 2 kez civarında olduğunu gösteriyor. Bu durumda, bu sıklıktan az cinsel istek duyanlar cinsel istek azlığı yaşıyor denebilir. Önemli olan ise, erkeğin kendi kendini değerlendirmesidir. Bunun için cinsel ilişki sırasında en çok heyecanlanılan ve uyarılan zamana 10 puan verilir. Cinsel ilişki sırasında hiç heyecanın ve uyarılmanın olmadığı zamana da sıfır puan verilir. Eğer cinsel istek, 5-6 puandan düşük ise hormon seviyeleri kontrol edilmelidir. 

Genç erkeklerde de testosteron eksikliği görülüyor mu?

Testosteron hormonunun cinsel istek ve fanteziler üstünde önemli bir etkisi var. Cinsel istek, fanteziler, gece ereksiyonları, cinsel aktivite, orgazm ve boşalma sıklığı; testosteron tarafından yönetilir. Testosteron düşükse, cinsel isteksizlik başta olmak üzere bir dizi cinsel sorun oluşur. Erişkin erkeklerde, günde 5-7 miligram testosteron üretimi olur. Ancak bu hormon, 30'lu yaşlardan itibaren yılda, yüzde 1.2 oranında düşmeye başlar.

BİZE ULAŞIN