Gençleşmenin yeni formulü PRP

Gençleşmenin yeni formulü PRP

Röportaj: Nilüfer TÜRKOĞLU
nilufer.turkoglu@caferuj.com.trYaşlılığa meydan okumak için yapılan estetik müdahalelere bir yenisi eklendi. Ancak bu, diğerlerinden biraz daha farklı. Cildin doğal yöntemlerle yenilenmesini sağlayan PRP uygulamasıyla ilgili Op. Dr. Hakan Gündoğan, bizi aydınlatıyor.

Herkesin çok merak ettiği yeni uygulama PRP Nedir?
PRP (Platelet Rich Plasma) "Trombositten zengin plazma" olarak Türkçe çevrilen ve son yılların en popüler ameliyatsız uygulamalarından biridir.

Kısaca kişinin kendinden alınan kandan elde edilen iyileşme hücrelerinin konsantre edilerek istenilen bölgelere enjekte edilmesi olarak açıklanabilir.

Vücudumuzda herhangi bir hasar olduğunda ilk yardıma koşan yapılar "Trombosit" olarak isimlendirilen ve kanın plasma kısmında mevcut olan hücrelerdir. Hasar bölgesine ilk ulaşan bu hücreler sızıntı yapan mini damarları tıkayıp kan sızıntısını durdurduktan sonra hasarın onarımı için gerekli olan bir çok biyolojik olarak aktif molekül salgılayıp (büyüme faktörleri, lokal etkili hormonlar) doku onarımını sağlayan diğer hücreleri yardıma çağırır. Bu salgılar sayesinde hem kan içinde mevcut olan onarım hücreleri hasar bölgesine yönlendirilirken, normalde bölgede bir nevi uyumakda olan hücreleri aktifleşmesine ve kök hücrelerin uyarılmasını sağlar. Onarımın daha sonraki aşamalarında süreç vücutta kolajen artımına sebep olduğundan derinin gençleşmesi, daha gergin ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır. PRP uygulamasının seanslar halinde 1 sene boyunca önerilmesinin ardında yatan bilimsel sebep budur ve hastalar sonucun özellikle ilk 6 ayda daha iyi hale geldiğini bu yüzden görürler. Kısaca trombosit dediğimiz kan bileşenleri vücuttaki onarım sürecinin ilk ve en önemli basamağını oluştururlar.

BİZE ULAŞIN