Günde bir saat temizlik takıntı demek

Günde bir saat temizlik takıntı demek

Sabah Günaydın/ Esra Tüzün

Pek çok kadın, evini temizlerken her şeyi boy sırasına sokuyor, ocağı kapattığından, fişi çektiğinden emin olamadığı için defalarca geri dönüyor. Prof. Dr. Sedat Özkan, "Her gün bir saatten fazla zamanı takıntılarınıza harcıyorsanız tedavi olmalısınız" diyor...

Halk dilinde takıntı hastalığı olarak bilinen obsesif kompulsif bozukluğun (OKB); insanlık tarihi kadar eski bir ruhsal sorun olduğunu belirten Prof. Dr. Sedat Özkan, "Bu insanların kişilik özelliklerinde; aşırı titizlik, mükemmeliyetçilik, aşırı düzenlilik, cimrilik ve kararsızlık öne çıkar" dedi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Özkan, giderek artan psikolojik hastalıklardan 'obsesif kompulsif bozukluk' hakkında sorularımızı yanıtladı.

Lady Machbeth:
Obsesif kompulsif bozukluk, yeni bir hastalık mı? Obsesif kompulsif bozukluk (OKB); insanlık tarihi kadar eski. İlkel toplumlardaki büyüsel törenler, belirli özellikleriyle obsesif ritüellerdir. Shakespeare 'Machbeth'te OKB'yi çok güzel bir şekilde tanımlamış... Kralın ölümünün ardından sürekli ellerini yıkayan Lady Machbeth; "Akdeniz'in bütün suları gelse, bu kirli eller temizlenemez" der. Ruhsal kişilik duygusu ile bedensel pislik duygusu yer değiştirmiştir. Burada takıntı; bilinçdışı suçluluk duygusu ile belirginleşir. OKB'si olan insanlardaki kişilik özellikleri; aşırı titizlik, mükemmeliyetçilik, düzenlilik, cimrilik ve kararsızlıktır.

BİZE ULAŞIN