Hamilelikte sizi zor durumda bırakan 6 sorun

Hamilelikte sizi zor durumda bırakan 6 sorun

Başak Doğru/Bebeğim

Hamilelik döneminde oluşabilecek, aşırı gaz, mide bulantısı, unutkanlık gibi yaşanabilen sorunlar anne adaylarının kendilerini kötü hissetmelerine neden olabiliyor. Fakat bu sorunlar vücuttaki hormonların değişmesinden kaynaklanıyor, yani hamileliğin getirileridir ve geçicidir. Peki, bu durumlarda neler yapılması gerekiyor? İstanbul Cerrahi Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serdar Koç’un, anne adaylarının yaşayabileceği ve zaman zaman “Neden böyle oluyor?” diyebilecekleri şikayetleri için önerileri var.

1. Aşırı gaz

Hamileliğin yan etkilerinden en başta geleni aşırı gaz durumudur. Bu sorunun nedeni hamilelik hormonu olan progesteron’un midedeki hareketliliği azaltması ve bunun da gaz birikimine yol açmasıdır. Doğal olarak anne adayı da biriken gazı bir şekilde boşaltır. Maalesef bu gaz çıkarmalar umulmadık anda gelebilir ve pek de hoş olmayan bir ses çıkmasına neden olabilir.

Yapmanız gerekenler

Beslenmenize dikkat edin. Fasulye ve brokoli gibi gaz yapan yiyecekler ve karbonatlı içeceklerden uzak durmanız büyük fayda sağlar. Aynı şekilde sık aralıklarla azar azar yemek de yararlı olur. Gaz sorununa yönelik ilaç ya da bitkisel ürünler fazla bir yarar sağlamaz, ayrıca hamilelik sırasında gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak gerekir. Buna karşın şiddetli mide yanmaları yaşamanız durumunda doktorun tavsiyesiyle ilaç kullanılabilir.

BİZE ULAŞIN