Haşmet Babaoğlu'yla Kültürün 7 Günü

Haşmet Babaoğlu'yla Kültürün 7 Günü

Erdem Öztop

Haşmet Babaoğlu geçtiğimiz haftadan aklımızda kalan kültür-sanat olaylarını yorumladı.

Gazetemiz yazarı Haşmet Babaoğlu'yla her hafta dünyada ve Türkiye'de geride bıraktığımız haftaya dair yaşanan kültürel, sanatsal olayları yorumlamaya başlıyoruz. Evet, Haşmet Babaoğlu zaten bu konulara sık sık köşesinde yer veriyor. Burada biraz da o yazıların satır aralarına girmek asıl meselem. Ve tabii, köşe yazısına sığmayan konulara ekstra yer açmak. Bu sebeplerden yola çıkarak, Haşmet Babaoğlu'yla geçen haftaya dair konuşulan konulardan, Steve Jobs'ın ölümünü, Nuri Bilge Ceylan'ın Bir Zamanlar Anadolu'da adlı son filmini, dünyaca ünlü yönetmen Woody Allen'ın yeni filmi Paris'te Gece Yarısı'nı, haftasonu başlayan Filmekimi'ni, Fazıl Say'ın yeni çıkışını/eleştirilerini ve Babaoğlu'nun okuduğu bir kitap; Gurmenin Son Yemeği üzerine konuştuk.

"STEVE JOBS HAYATI KOLAYLAŞTIRDI AMA…"

- Geçen hafta gündeme Apple'ın yaratıcısı Steve Jobs'un ölümü damgasını vurdu! Siz de konunun abartıldığını, baştan sona sentimental bir Steve Jobs portresi çizmenin ve onu yeni dünyanın "peygamberi" gibi göstermenin gülünç kaçtığını vurguladınız. Öyle ki, bir haber vereyim mi, belki okumuşsunuzdur, İzmir Amerikan Koleji'nde okulun yemek şefi Jobs anısına helva kavurdu, bir grup vatandaş da yine İzmir'de lokma döktürdü. Bu nasıl yorumlanmalı?


- Kurtlar Vadisi dizisindeki "Çakır" karakterinin gıyabında cenaze namazı kılmaktan daha iyi bir şey bu. Bir okulda Steve Jobs için helva kavruluyorsa ya da lokma dökülüyorsa burada hiç değilse Steve Jobs ne yapmış filan diye düşünürler. Ama en nihayetinde bulabilecekleri ellerindeki iPad'ler iPod'lar ve iPhone'lardan ibaret olacaktır. Steve Jobs konusunda yapılmış bu kadar şamatanın içinde gençleri bilime, bilgiye yönlendirecek bir şey var mı diye sorarsak, ne yazık ki yok! Ama merak ederler… Bu bile güzel bir şey aslına bakarsan. Beni ilgilendiren biraz da işin fazla abartılmış olması! Bu konuda bir de yazı yazdım. Steve Jobs bir dahidir. Hayatı kolaylaştırdı. Hayatı kolaylaştırmak onu "iyileştirmek" değildir. Hayatı iyileştirmemiz için barış ve adalet kahramanlarına ihtiyacımız var!

BİZE ULAŞIN