“Hayır” diyememek depresyon belirtisi

“Hayır” diyememek depresyon belirtisi

Dışlanma korkusuyla, en olmayacak taleplere bile 'Hayır' diyemeyen kişilerin, kişilik sorunu yaşayan bireyler olduğuna dikkat çeken uzmanlar, hayır diyememenin bir depresyon belirtisi de olabileceğini söylüyorlar. Uzmanlara göre hayır demeyi 5 adımda başarabilirsiniz…
Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği Psikiyatristi Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, bazı kişilerin, çevrelerinden gelecek bütün talepleri olumlu karşılamak için büyük çaba sarf ettiğini, hatta kendisini büyük sıkıntıya soktuğunu söyleyerek, bu kişilerin "hayır" diyemediğini belirtti. Kişinin 'hayır' diyememesinin, 'yapısal bir sorun' olduğunu da vurgulayan Evrensel, "Hayır" demenin bağımlı yapıdaki kişiler için çok zor bir süreç olduğunu ve bu konuda büyük bir endişe taşıdıklarını da söyledi. Evrensel şöyle dedi:
"Çevremizdeki insanlar bizden zor bir talepte bulunduğunda bu talebi karşılayıp karşılamamak arasında kararsız kalabiliriz. Hayır demek güçlü bir irade gerektirir. Eğer talebin karşılanamayacağını belirtirsek ilişkinin yara alacağı endişesi duyarız. Çevremizi kuşatan insanların sadece taleplerini karşıladığımızda bizimle iletişimlerini sürdüreceklerini, eğer talebi karşılamaz ve hayır dersek ilişkinin bitebileceğini düşünebiliriz."

BİZE ULAŞIN