Çocuklarımızı cinsel istismardan nasıl koruruz?

Çocuklarımızı cinsel istismardan nasıl koruruz?

Türkiye çocuklara yönelik cinsel saldırı vakalarıyla çalkalanıyor. İstatistikler ise korkutucu. Avrupa Konseyi verilerine göre her 5 çocuktan 1'i cinsel şiddet ve tacize maruz kalıyor.
Peki çocuklarımızı cinsel istismardan nasıl koruruz? Bunun basit ama etkili bir yolu var.

'İç Çamaşırı Kuralı'
Elmaelma.com yazarı ve Çocuk Gelişimi Uzmanı Deniz Temur,İç Çamaşırı Kuralı ile çocukları cinsel saldırı ve istismardan korumanın yollarını anlattı.

İç Çamaşırı Kuralı'nın 3-7 erken çocukluk döneminde çocukların özel bölgelerini öğrenip, korumalarını amaçlayan bir uygulama olduğunu söyleyen Temur, "İç Çamaşırı Kuralı, cinsel istismara karşı basit ama etkili bir yöntemdir. Amaç, çocuğun iç çamaşırı ve çamaşırının içine kimsenin dokunmasına izin vermemesi öğrenmesidir. Bir diğer amaç da çocuğa diğer bireylerin özel bölgelerine dokunmaması gerektiğini öğretmektir" dedi.

Çocukların İç Çamaşırı Kuralı'nı öğrenmesi için ailerin çocuklarına yaklaşımlarında dikkatli olması gerektiğinin de altını çizen Temur, Temur, şunları kaydetti:
- Öncelikle aileler 'ki buna anne ve babalar da dahil' çocukları istemiyorsa onlara dokunmamalıdırlar. Zorla öpme, sıkıştırarak sevme, özel bölgeler üzerinden şaka yapmak çocuğun yabancı kişilerin istismarını da şaka olarak algılamasına ve tepki vermemesine neden olur.

BİZE ULAŞIN