İş görüşmesinde nelere dikkat edilmeli?

İş görüşmesinde nelere dikkat edilmeli?

Cosmopolitan/ Can Yayımlar

Zordur iş bulma süreçleri. İşi bulduktan sonra bir de bu pozisyon için doğru kişi olduğunuzu ispatlamanız gereken bir sürü sınav çıkar karşınıza. Süreç ön yazı (Cover letter) ile başlar; IQ testleri, yabancı dil sınavları derken sıra iş görüşmesine gelir!

İş görüşmesi çok korkulacak bir şey midir? Her görüşmede dersine hiç çalışmamış ama şans eseri sözlüye kaldırılmış öğrenciler gibi heyecanlı ve tedirgin olmak zorunda mıdır insan? Nedir eksik ya da yanlış yapılan? Tuzak sorulara nasıl cevaplar vermek gerekir? Nedir bu işin anahtarı? Bu gibi sorular, müstakbel şirketinize iş görüşmesine giderken bütün yol boyunca kafanızı kurcaladıysa yazımızın devamını okumanız endişelerinizi biraz olsun azaltacaktır.

Görüşme öncesine dikkat!

Duruşunuz, nasıl giyindiğiniz ve sorulara verdiğiniz cevaplar kadar önemlidir bir iş görüşmesinde. Şık giyinmeniz önemlidir ama sizi boğan, hareketlerinizi kısıtlayan giysiler yerine daha önceden giydiğiniz ve kendinize yakıştığını bildiğiniz kıyafetlerin içinde kendinizden çok daha emin olacaksınız. Eğer tasarım becerilerinizi kullanacağınız bir işe başvuruyorsanız dövmelerinizi, aykırı stilinizi ön plana çıkaran bir giysi tercih edebilirken, banka için yaptığınız iş başvurusunda biraz daha ciddi giyinmeniz karşı tarafın gözünde iyi bir izlenim bırakmanızı sağlar. Yani başvurduğunuz işe göre giyinmek şart! Ayrıca görüşme odasına girmeden önce mutlaka lavaboya uğrayın. Son bir kez aynada kendinize bakmanız, güven duygunuzu artıracak ve tabii olası kusurları önceden görmenizi sağlayacaktır. Saçlarınıza son halini verin ve makyajınızı tazeleyin. Böylece görüşme sırasında saçlarım nasıl görünüyor gibi anlamsız kaygılara kapılmanıza gerek kalmaz.

BİZE ULAŞIN