İstanbul’a yakın günübirlik tatil yerleri nereler?

İstanbul'dan uzaklaşmak isteyen ama o çok da uzaklara gitmek istemeyenler için bir tutam keyif, bir tutam huzur katılmış doğa harikası 12 yer.

Polenezköy

Yazı başka, kışı başka güzel olan Polenezköy'de hem dinlenebilir, hem de ruhunuzu arındırabilirsiniz. Beykoz ilçesine bağlı olan Polenezköy'ün yol mesafesi İstanbul'da şehir içinde yapacağınız kilometreden daha fazlası değil, buraya vardığınızda ise şehrin bu kadar dibinde böyle bir yer olduğuna şaşırabilirsiniz. Polonezköy'e sabahın erken saatleri gidip akşama kadar oyalanabilirsiniz. Nasıl mı? Bir kere çok güzel bir yürüyüş parkuru var. İsterseniz önce doğada bir yürüyüş yapıp daha sonra temiz havada, taze sebze, ekmek, yumurta ile organik bir kahvaltıyla devam edebilir ya da önce güzel bir kahvaltı yapıp daha sonra da yediklerinizi eritmek için yürüyüşe çıkabilirsiniz. Tercih sizin.

Polenezköy'de görülmesi gereken yerler
- Zofia Rizi Anı Evi - Zofia Rızı (Ryzy) Anı Evi - Polonezköy'ün en eski evlerinden biri olarak halkın ziyaretine açılmış, O dönemin tipik Polonya köy evi mimarisini korumuş yapıdır. İçerisinde Ryzy Ailesine ait eski ve yeni fotoğraflar, kitaplar, belgeler bulunur.
- Czestochova Meryem Ana Kilisesi - Polonezköy'deki ilk dinsel Azize Anna kilisesidir.
- Polonezköy Mezarlığı - Polonya milli şairi Juliusz Slowacki'nin aşık olduğu Ludwika Sniadecka'nın mezarının yanı sıra Polonya Cumhuriyeti Milli Savaş ve ait ilginç mezar taşları yer almaktadır.

BİZE ULAŞIN