Kardeş geliyor!

Kardeş geliyor!

Aytülike Keskin/Bebeğim ve Biz

Yeni bebek haberi tüm aileyi heyecanlandırır, mutlu eder! Ama evin ilk çocuğu için aynı şeyler söz konusu olmayabilir. Çünkü kardeş kavramıyla ilk defa tanışır. Eğer kardeş gelirse anne-babasını onunla paylaşacak ve belki de odasını ve oyuncaklarını bile onunla paylaşmak zorunda olmanın telaşına düşecektir… Bir de üstüne çevrenin ve anne-babanın ihmalini, özensiz tutumunu hissederse kardeşini kendisine rakip olarak görecektir. Peki, bir çocuğu yeni kardeşe hazırlamak için neler yapılmalı ve nasıl davranılmalı? Kıskançlık duygusunun aile içindeki ilişkileri zedelememesi için çocuğu doğumdan önce kardeşe hazırlamanın çok önemli olduğunu belirten Özel Mavi Aile Danışma Merkezi’nden Pedagog Duygu Çalışır, bu süreçte dikkat edilmesi gereken 10 noktaya değindi. Ayrıca kardeş geldikten sonraki süreç için öneriler verdi.

Haber verme: Bir çocuğa kardeşi olacağı haberini vermenin doğru ya da yanlış yolu yoktur. Ancak bunun zamanlaması önemlidir. Annenin karnı yavaş yavaş belirginleşmeye başladığı dönemde ya da çevrenize duyurduğunuzda çocuğa haberi vermek gerekir. Çocuk, kardeşi olacağı haberini önce anne-babasından duymalıdır.

Doğum zamanı: Kardeşinin ne zaman dünyaya geleceğini çocuğunuzun anlayabileceği terimleri kullanarak anlatmak en uygun yoldur. Okul öncesi dönemde çocuklarda zaman kavramı henüz tam olarak yerleşmemiştir. Bu nedenle bu yaştaki bir çocuk kardeşinin 9 ay sonra doğacağını anlayamaz ve sıklıkla doğumun ne zaman olacağını sorar durur. Bir süre sonra da beklemekten dolayı sıkılır. Zamanı çocuğun anlayabileceği terimleri kullanarak, örneğin takvim üzerinde göstererek anlattığınızda zamanı somutlaştırmış olduğunuz için çocuk açısından daha anlaşılır bir durum olacaktır.

 

Bebek nereden geliyor: Okul öncesi dönemdeki çocuklar sıklıkla bebeğin nereden geleceğini de sorarlar. Burada çocuğun merak ettiği cinsellik değil, gerçekten bebeklerin nereden geldiğidir. Bu soru karşısında annenin karnında bebeklerin büyüyebilmesi için hazırlanmış bir yerin olduğunu; zamanı geldiğinde de annedeki bir delikten dışarı çıkacağını söylemek çocuk için yeterli olacaktır. Sezaryen olma durumunda karnınızın kesilip içinden bebeğin çıkarılacağını söylemek, çocuğu ürkütecek ve bebeğin size zarar verdiği düşüncesine kapılmasına neden olacaktır.

 

BİZE ULAŞIN