Organik tercihler

Organik tercihler

Cosmopolitan

Süt

Neden Buna Değer?

Aslında organik süt ve organik olmayan süt fiyatları arasında çok büyük farklar bulunmuyor. Ancak organik sütler diğerlerine göre, yüzde 68 oranında daha fazla omega 3 içeriyor ve doğal olarak daha bol miktarda E vitaminiyle betakarotene -bu madde sayesinde vücudumuz A vitamini üretebiliyor- sahip.

Tüm bu özellikleriyle de bu fiyat farkı kesinlikle göze alınmaya değer oluyor. Üstelik, organik sütlerin kaynağı olan ineklerin doğal şartlarda, kırlarda gezerek beslendiklerini, çeşitli kimyasallar içeren yemler yemediklerini de hatırlamak da fayda var.

Ne Zaman Daha Faydalı Hale Geliyor?

Tabii ki yaz aylarında. Eğer tükettiğiniz yiyeceklerin besin değerleri sizin için önemliyse, organik sütlerin yaz mevsiminde daha besleyici olduğu da sizin için önemli bir bilgi olacaktır. Bunun nedeniyse, yaz mevsiminde, ineklerin mönüsünün yüzde 80’ini oluşturan taze çimenlerin besin değerleri açısından daha zengin hale gelmesi.

Oysa kışın, doğal besinler mönülerinin sadece yüzde 40’ı oluşturuyor ve geri kalanı diğer ineklerin yediği normal yemlerden oluşuyor.

BİZE ULAŞIN