YAZIYI GÖNDER
Adınız, Soyadınız
E-posta Adresiniz
Alıcı E-posta
Mesajınız
www.harpersbazaar.com.tr

inizden kurtulun!

İstemediğiniz şeylerin vücudunuzda yeri yok...

Güzel görünmek ne kadar önemliyse, o kadar zordur. Bu zorluğu yaratan sorunların başında ise istenmeyen tüyler gelir. Tüm kadınlar neredeyse hayatları boyunca kıl ve tüy sorunuyla uğraşır. Bir de aşırı tüylenme sorunu varsa, problem büyük demektir. Biz de istenmeyen tüylerle mücadele etmenin yollarını Evoria.com'a sorduk...

Aşırı tüylenme neden olur?

Genellikle aşırı tüylenme kandaki androjenlerin (erkeklik hormonları) artmasına bağlıdır. Androjenler erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadında bulunan hormonlardır. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert, uzun kıllara dönüşmesine neden olur. Androjen düzeylerinin yükselmesine ve bunun sonucu olarak da tüylenmeye neden olan çeşitli durumlar vardır. Menopoz, genetik yapı, ilaç yan etkileri, yumurtalarda kist oluşturan Polikistik Over hastalığı, yumurtalık tümörleri, Adrenal (Böbreküstü Bezi) bozuklukları aşırı tüylenmeye sebep olan başlıca durumlardır. Vücuttaki aşırı tüylenmenin nedeni, hormon testleriyle belirlenebilir. Yapılan hormon testleriyle kandaki androjen ve diğer hormonların seviyeleri ölçülür. Ayrıca ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemelerle de yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki tümörler tespit edilebilir.

İstenmeyen tüylere karşı hangi ürünleri kullanmalıyız?

Tüy dökücü kremler, ağda, tıraş gibi yöntemlerle geçici olarak bu tüylerden kurtulmak mümkündür. kalıcı sonuç veren yöntemlerden biridir. Evoria, hormon tedavisi görecek kişilerin epilasyonu bu tedaviye eklemesini öneriyor. Epilasyonu kendi kendine yapmanın en kolay yolu da epilasyon aletleridir. Evoria.com'da bulabileceğiniz Braun Silk-epil epilasyon aleti, acı azaltıcı masaj silindiri ve su altında kullanabilme özellikleriyle epilasyon işini oldukça kolaylaştırıyor.

Yüz, göğüs, karın kılları kozmetik bir problem olabilir

Adet kanamalarının başlamasıyla genç bir kızın vücudunda hormonlara bağlı ve kadına özgü değişiklikler olur. Sağlıklı bir hormonal yapı için beyindeki merkezler, yumurtalıklar, tiroid ve böbrek üstü bezlerinin uyum içinde çalışması gerekir. Her kıl derinin altında folikül adı verilen kökten büyür ve kıl derinin üzerinde kalan kısmı alınsa da kökü durduğu sürece büyümeye devam eder. İnsan vücudunda doğduğunda yaklaşık 50 milyon kıl kökü bulunur. Erişkinlerde iki tip kıl vardır, bunlardan birincisi birçok kadının yüzünde, göğüslerinde ve sırtında bulunan ince, renksiz ve kısa olan kıllardır. İkinci tür ise hem kadın hem de erkeklerin başında, koltuk altında ve genital (cinsel) bölgelerinde bulunan sert uzun ve koyu renkli kıllardır. Ön kol (dirseklerin altı) ve bacakların dizden aşağısındaki kılların sayısı kişilerin hormonal durumundan bağımsızdır ve bu bölgelerde aşırı kıllanma hastalık değildir. Yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun kalın ve sert tüylerin çıkması, kozmetik bir problemin yanında hormonal bir düzensizliği de gösterir. Bu tür sorunlar için; tüylerin azaltılması ve görünmemesini sağlayacak kozmetik ürünler kullanılabilir.

BİZE ULAŞIN