Pürüzsüz bir cilde sahip olmanın yeni sırları

Yaz vücuduna kavuşmak için geri sayım başladı. Artık bacak ve kalçalarınızdaki portakal kabuğu görünümünden kurtulmanın tam zamanı. Nasıl mı? Elbette en yeni selülit karşıtı ürünler ve yüksek teknolojili tekniklerle.

Ezgi Tanlak/Cosmopolitan

Kış boyunca belirginleşen selülitleriniz yüzünden, bikini sezonu için duyduğunuz heyecan endişeye dönüşüyor olabilir. Fakat bilmeniz gereken bir şey var ki selülit, beden gözetmeksizin kadınların yüzde 90'ını etkiliyor. Aslında iş yalnızca yağlanma problemiyle bitmiyor. Cilt altında bulunan ve dokuları birbirinden ayıran septa adlı ince şeritler, biz kadınlarda selülitlerin görünür olmasının önemli nedenlerinden. Maalesef kadınlarda bu şeritler dikey açılarla uzanıyor. Dermatolog Joshua Zeichner, "Şeritler boyunca konumlanan yuvarlak yağ hücreleri cilt yüzeyinin girintili çıkıntılı görünmesine neden olur" diyor. Diyet ve egzersiz, selülitlerinin görünümünün azaltılmasına yardımcı olsa da, en yeni tedavi yöntemleri fark yaratıyor. Selülit savaşını evinizde sürdürmek için okumaya devam edin.

Sorunlu Bölgeyi Ovalayın

NEDEN: Canyon Ranch Spa'nın direktörü Charlotte Prescott, "Vücut sıvısı ve yağlar durgun hale geldiğinde, bu şeritlerin üzerine rastgele konumlanır ve bu da cilt yüzeyinde dalgalı bir görünüm oluşmasına neden olur" diyor.

ÇÖZÜM: Sorunlu bölgeleri Bliss'in elektrikli masaj aletiyle yumuşatın. Tıpkı LPG Endermolab tedavisi gibi görev yapacak bu alet, vücutta durgun hale gelen sıvıları akışkan hale getirir. Bunu tıpkı uzmanların yaptığı derin doku masajı gibi değerlendirebilirsiniz.

PROGRAM: Günde 10 dakika uyguladığınız takdirde bir ay içerisinde sonuçları görmeye başlayacaksınız. Para harcamak istemiyor musunuz? Duş öncesinde bal kabağı lifiyle problemli bölgelere dairesel hareketlerle masaj yapın. Duşa girdiğinizdeyse masaj başlığını andıran bir sabunla her bacağınıza iki dakika boyunca masaj yapın.

Kolajen Üretimini Hızlandırın

NEDEN: Dr. Zeichner, "Cilde gerginliğini sağlayan kolajen dokusu ne kadar güçlüyse, yağ hücrelerinin tutunması ve selülit oluşumu da o kadar zor olur" diyor.

ÇÖZÜM: Yeni teknolojiyle üretilmiş vücut kremleri, yaşlanma karşıtı ürünlerde olmasına alıştığımız kolajen üretimini hızlandırıcı içerikleri barındırıyor. Özellikle peptidler (SkinCeutical ve Strivectin'de) ve retinol (Murad, Firm and Tone Serum), bu etkiyi sağlayan içeriklerin başlıcaları.

PROGRAM: "Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere kullanın. İki hafta içerisinde çukurlukların yok olmaya başladığını fark edeceksiniz" diyor Dr. Zeichner. UV ışınları kolajeni zayıflatacak serbest radikallerin oluşumuna neden olurlar. Dışarıdayken SPF'li ürün kullanın.

Yağ Hücrelerinin Çapını Küçültün

NEDEN: "Yağ hücreleri ne kadar büyükse septa'ya yapışmaya o kadar eğilimlidirler. Ki bu da görünürlüğün artması anlamına gelir" diyor Dr. Zeichner.

ÇÖZÜM: Bilim adamları bu konu üzerine mesai harcayarak yağ hücrelerini enerjiye dönüştürecek bazı içerikler buldular. Vücuda giren besinlerin enerjiye çevrilmesini sağlayan karnitin amino asiti, Celosia cristata adı verilen tropikal bir bitki ve akdiken şurubu yağ hücrelerinin metabolizmasını hızlandırarak küçülmelerine yardımcı olabiliyor.

PROGRAM: Elbiselerinizin boyunu uzatmak yerine, iki hafta boyunca günde iki kere bu ürünlerden birini uygulayın.

BİZE ULAŞIN