Genç gösteren makyaj sırları

Uzmanların genç gösteren makyaj tüyolarıyla geri sayımı başlatın...

Giriş Tarihi: 09.02.2019 16:40

Her sabah titizlikle uyguladığınız makyaj sizi yaşlı gösteriyor olabilir mi? Dişlerinizin arasına sıkışan maydanoz örneğinde olduğu gibi; çok az kişi sizi bu konuda uyararak gerçeği söyleyecektir. Fakat biz yılların yorgunluğunu cildinizden silmek için konunun uzmanlarına danıştık ve makyaj sırlarını listeledik.

PÜRÜZSÜZ TEN
Çizgi ve kırışıklıkların arasına dolarak, onları daha da belirgin hale getiren makyaj uygulamaları yaşlı görünmenize sebep olur. Madonna'nın makyaj gurusu olarak bilinen Gina Brooke, fondötenin yaşlanma nedeniyle kuruyan cildi buruşuk gösterme gibi bir risk taşıdığını vurguluyor. Fondötenin cildinizi yol haritası gibi göstermesini istemiyorsanız öncelikle cilde nemlendirici ya da yağ uygulayın ve tende düz bir yüzey oluşturmak için primer kullanımını es geçmeyin. Pudra yapılı fondötenler yerine hafif formüllere yönelin. Unutmayın; yaş aldıkça ten renginiz de değişim gösterir. Dolayısıyla, cildinize en yakın fondöten rengini seçmeye çalışın. En doğru tonu bulmak için bir el aynasıyla, cam kenarında ve gün ışığında uygulama yapın. Lancôme makyaj artisti Sandy Linter, sıcak tonların daha genç görünmenize yardımcı olduğunu söylüyor. Ve son olarak, kırışıklıkları daha çok öne çıkartan pudralardan uzak durun. Eğer çok yağlı bir cildiniz varsa alın, burun ve çene bölgenize pudra uygulamakla yetinin.

SAKLI PEMBE
Söz konusu gençlikse, allık seçiminde de pudra yapılı formüllere yer yok. Brooke, krem allıkların daha genç ve taze bir ifade yarattığını vurguluyor; "İçinde sıcak pembe altın tonlar barındıran allıklar her cilt tonuyla uyumludur." Yüz yapısının daha diri ve kalkık durması için allığı sadece elmacık kemiklerinizin üzerine sürün ve gözlere yakın olan tarafa doğru hafifçe aydınlatıcı uygulayın. Önerilerimiz; Nars The Multiple Orgasm krem allık ve Yves Saint Laurent Touche Éclat aydınlatıcı.

GENÇLİĞİN İFADESİ GÖZLER
Yaşla birlikte göz altı çukurlarınız derinleşmiş ya da rengi koyulaşmış olabilir. Fakat bu bölgede kapatıcı kullanımını her daim hafif uygulamakta fayda var. Gwyneth Paltrow ile çalışan Chanel makyaj artisti Angela Levin, seçeceğiniz göz altı kapatıcısının ağır ya da kuru yapıda olmamasına ve bir fırça yardımıyla yayılabilecek kadar hafif olmasına özen göstermenizi öneriyor. Onun tercihi; Chanel Lift Lumière Eye Contour Concealer. Elbette göz bölgesinde bölgesinde far uygulamadan önce primer kullanmalısınız. Böylelikle, farın çizgiler arasına dolmasını önlemiş olacaksınız. Smashbox 24 Hour Shadow Primer, göz bölgesi için ideal bir baz oluşturacak. Sert ve koyu renkler, yaşlı görünmenize sebep olabileceği için dramatik göz makyajından kaçının. Bunun yerine daha natürel renklere yönelin ve birbirini tamamlayan iki ton kullanın. Makyaj artisti Kimara Ahnert, far uygulamasını gözleriniz açık şekildeyken yapmanızı öneriyor. Böylece gölgelendirmeyi üst kısımdan başlayarak yapıp gözlerin daha kalkık ve dinç durmasını sağlayacaksınız.

Liner yerine daha kalıcı olan jel yapılı göz kalemlerini tercih edebilirsiniz. Böylece çizgiler arasına bulaşma riskini de önleyeceksiniz. Önerimiz; Sephora Espresso Your Love Contour Matte jel eyeliner. Göz kalemini hafif kuyruk yaparak uygulamak ve dış kısma doğru yaymak da göz yapısının daha kalkık durmasına yardımcı olacak bir diğer tüyo. Kirpik kıvırıcı ve Lancôme Hypnose Star gibi hacim veren bir maskarayla göz makyajını tamamlayabilirsiniz.

BELİRGİN KAŞLAR
Yaşla beraber kaşlar da, özellikle de uç kısma doğru incelerek seyrekleşir. Kaşları belirginleştirmek ve aralarını doldurmak, göz bölgesinde bir çerçeve etkisi yaratır. Kaş kontürü için kullanacağınız kalem renginin saç renginizden bir ton açık olması gerekir. Kalemle daha doğal bir ifade yaratmak için natürel kaşların çıkış yönünde çizgiler yaratın, iyice yaymaya özen gösterin ve kaş jeliyle görünümü sabitleyin. Bunun için Tom Ford Brow Sculptor kaş kalemini deneyebilirsiniz. Yüzünüzün daha aydınlık görünmesi için kaş kavisinin
altına highlighter da uygulayabilirsiniz.

DOLGUN DUDAKLAR
Kahverengi şekerle yapacağınız peeling, kuruyan dudaklarınızı yenileyecek. Dudak bazı ise kullanacağınız rujun yayılmasını önleme açısından olmazsa olmazlar arasında. Dudak primer'ı olarak M.A.C. Prep + Prime Lip'i deneyebilirsiniz. Natürel pembe tonlarda seçeceğiniz bir dudak kalemiyle, dudak çizginizi vurgulayın. Bunun için önerimiz, Urban Decay 24/7 Glide-On Stark Naked dudak kalemi. Koyu renk rujlar ciddi ve olgun bir ifade yaratacağı için sıcak gül kurusu tonlara yönelebilirsiniz. Clarins Joli Rouge Rose Berry ruj sıcak bir etki yaratmak için harika bir seçim. Makyaj sayesinde yarattığınız dinamik ifadeyi tamamlayan son adım ise dudakların ortasına uygulayacağınız hafif bir parlatıcı.

BİZE ULAŞIN