YAZIYI GÖNDER
Adınız, Soyadınız
E-posta Adresiniz
Alıcı E-posta
Mesajınız
www.harpersbazaar.com.tr

Yargıtayca kabul edilen ve edilmeyen !

Evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı hallerin ne olduğunu, yıllardır süre gelen ve uygulanmakta olan Yargıtay içtihatları ile açıklamanın daha açık ve net olacağı kanaatindeyim...

Yeni Medeni Kanunun düzenlemiş olduğu uygulamada en yaygın olan boşanma sebebi evlilik birliğinin sarsılması suretiyle boşanmadır. Bu husus Yeni Medeni Kanunumuzda 166'ncı maddede düzenlenmiştir. Kanun evlilik birliğinin temelinden sarsılması kavramını, eşlerin ortak hayatlarını sürdürmelerinin kendilerinden beklenemeyecek aşamaya geldiği haller şeklinde, geniş yorumlanabilen bir statüye oturtulmuştur. Diğer deyişle bu maddenin yoruma açık olan, torba, genel hüküm olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı hallerin ne olduğunu, yıllardır süre gelen ve uygulanmakta olan Yargıtay içtihatları ile açıklamanın daha açık ve net olacağı kanaatindeyim. Bu hususta birkaç örnek ile bahsetmek gerekir ise:

Magazin turu için TIKLAYIN!

►Kumar oynamak
►Kocanın yüzünü tırmalama
►Cinsel uyum ve doyumun kurulamaması
►Eşini yok yere ahlaksızlıkla itham etme
►Cinsel ilişkiden kaçınma
►Evlilik birliği içinde güven duygusunu sarsan davranışlar
►Eşini sevmediğini beyan etme
►Ev işlerini yapmaktan kaçınma
►Eşinin zina yapması üzerine onu dövme
►Başka biri ile ilişkisi olan eşine sürekli surette hakaret etme
►Sarhoş olup evin eşyalarını kırmak
►Uzun süre cinsel ilişki kurulamaması
►Aile içi şiddet
►Cumhuriyet karşıtı faaliyette bulunma
►Kayınvalide ve kayınpederin eşine kötü davranmasına engel olmama
►İntihara kalkışma
►Aşırı şekilde borçlanarak birçok icra takibinin yapılmasına meydan verme
►Aşırı derecede kıskançlık
►Evlilik sırlarını başkalarına anlatmak
►Eşinin erkek olmadığını söyleyerek kocasını başkaları huzurunda aşağılamak
►Eşini ameliyat olan annesine göndermeme
►Eşi tarafından tehdit edilme
►Karşılıklı ağır hakaretler
►Eşini sosyal ortamdan soyutlama
►Sürekli olarak kavga etme
►Eşin altını ıslatması ve tedavi olmaya yanaşmaması
►Eşinin ilk evliliğinden olan çocuğunu istemeyerek çocuğa kötü davranma
►Hasta olan eşine açıkça ona bakamayacağını beyan etme
►Eşinin tedavisi ile ilgilenmeyerek doktor yerine üfürükçüye götürmek

Magazin turu için TIKLAYIN!


Yargıtay kararların da evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı haller olarak sayılmış olup, ana başlıklar halinde kısaltarak belirtmek mümkündür. Ancak yine de yukarıda ki özet fikirleri, Yargıtay'ın görüşünü bildirdiğimiz kararların tam metinlerinin inceleyerek değerlendirmek ve mevcut somut duruma uygunluğunu yeniden tespit etmek her zaman daha doğru olacaktır.

Ayrıca bazı hallerin, yukarıda örneklendirdiklerimizin aksine, Yargıtay tarafından evlilik birliğinin sarsılması olarak sayılmayan çeşitli kararlarda görüyoruz.

Kan uyuşmazlığı
Çocuk sahibi olamama
Boy abdesti almamak
Hoşgörü ile karşılanan olaylardan sonra eski olaylar nedeniyle açılan dava
Doğurgan olmama
Eşlerden birinin başka bir şehirde olan işine gidip gelmesi
Bir defalık hakaret
İrade dışı meydana gelen üzücü olaylar (olayların ardından eşlerin evlilik birliğini devam ettirme iradesi gösterdikleri)
Evlilik birliğini sarsan olaylar
Uzun süre ayrı yaşama
Başka bir neden olmaksızın sadece fiili ayrılık
Dava açıldıktan sonra gerçekleşen olaylar (sadece tek bir neden olarak)
Yaş farkı
Kadının çalışmak istemesi
Eşin hastalığı nedeniyle ev işi yapmaması
Eşin kleptomani rahatsızlığı olması
Diğer eşte sedef hastalığı olması
Davanın devamı sırasında kurulan cinsel ilişki olayların affedilmiş sayılması teşkil ettiğinden dava edilmiş olan konu
Tahrik sonucu atılan tokat
Yemekte bir kadınla çekilmiş olan fotoğraflar
Kısır olmak

Magazin turu için TIKLAYIN!

gibi örnekler Yargıtay tarafından boşanma nedeni olarak sayılmamıştır. Ancak yinede belirtmek gerekir ki yukarıda özet fikirleri, Yargıtay'ın görüşünü bildirdiğimiz kararların tam metinlerinin inceleyerek değerlendirmek ve mevcut somut duruma uygunluğunu tespit etmek her zaman daha doğru olacaktır.

Yukarıda örneklendirmiş olduğumuz evlilik birliğinin sarsılması sayılan haller bir yana, kanun ayrıca fiilen aile birliğinde taraflardan beklenen asgari edimlerin yerine getirilmediğini yani sadece kağıt üzerinde süren evliliklerin de devamını mantıklı görmemiştir. Bu sebeple Yeni Medeni Kanun madde 166/2 ile, boşanma davasına itiraz hakkının kötü niyetli olarak kullanılmasının engellenmesini düzenlemiştir. Evlilik birliğinin sarsılması nedeniyle açılan davada, davayı açan taraf daha çok kusurlu ise, davalının bu davaya itiraz hakkı vardır. Ancak haklı bir itiraz edilmiş olsa dahi; evlilikte, çocuklar ve taraflar yönünden korunacak değer kalmadıysa, boşanmaya karar verileceği bu madde ile düzenlenmiştir. Aksi halde itiraz, hakkın kötüye kullanılması sayılacaktır. Diğer bir deyişle evlilik birliğinin sürdürülmesinde taraflar ve çocuklar için korunacak ve sürdürülecek değerler mevcut ise, davacının daha çok kusurlu olduğu hallerde, davalı itiraz etme hakkına sahip olacak ve boşanma gerçekleşmeyecektir. Ancak bu değerler yok ise, itiraz kabul edilmeyecek evlilik sonlandırılacaktır.

Kanunumuz ayrıca ortak bir boşanma hükmü getirmiştir. Bu hüküm öncelikle daha evvel açılmış ve ret ile sonuçlanmış olan boşanma davaları için uygulanacaktır. Daha önce açılmış olan boşanma davasında verilmiş olan ret kararının kesinleşmesinden itibaren geçen 3 yıllık süre zarfında, eğer taraflar ortak hayatlarını yeniden kuramadılar ise, eşlerden birinin istemi ile boşanma davası açılabilecektir. Hemen vurgulamak gerekir ki, evlilik bir ortak yaşama duygu ve arzusuna bağlı olup; hayatın birlikte yaşanması ve paylaşılması amacını güder. Ortada hiçbir zorunluluk bulunmamasına rağmen, birlikte olmayı arzulamadıkları için eşler fiilen ayrı yaşıyorlarsa, o evliliğin sözü edilen amaç ve anlamının kalmadığının kabulü gerekir. Ancak bu üç yıllık ayrılık süresinin kesintisiz olarak sürmüş olması gereklidir. Bu süre dolmadan bu sebeple dava açmak mümkün değildir.

Magazin turu için TIKLAYIN!


Av. Onur GÜNDÜZ

YORUM YAP

kalan karakter 2000

turgay turgay

Esim sosyal agda hala kizlik soyadini kullanmakta ve benim soyadimi kullanmakta israr etmektedir.
bu durum bosanma sebebi sayilabilir mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır39
cevapla 25.06.2014 02:06
yasemin yasemin

Ben 10 senelik evliyim esimle evlendigimizden beri bir huzurlu gunumuz olmadi hep tartişma kavga yetmezmis gibi sorumsuz kafasina gore calisma evde ne huzur ne para hep idare etmekten biktim artik.arkadasi cagirir gece hemen gider arada sabaha kadar gelmdgi olur ama aldattgini sanmiyorum sadece madde turu seyleri var.dava acsam tek celsede bosanirmiyi ama kendisi istemiyor.birde cocuk varAynı Görüşte misiniz?
evet47
hayır24
cevapla 10.05.2014 12:37
üzgün üzgün

25 yıllık evliyim çalışmıyorum.eşimden çok şiddet gördüm 10 yıldır cinsel hayatımız yok bana çok hakaretler ediyor dayanamıyorum boşanmak istiyorum 1 evimiz birde arabamız var.eşim emekli olacak ne kadar nafaka alabilirim evden arabadan pay alabilirmiyim aydınlatırsanız sevinirim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet45
hayır56
cevapla 04.05.2014 00:23
büşra büşra

bende evliydim 3 yıllık ve aldatıldım bunuda facebooktaki resimlerle ısğatladım çalışıyo olduğum için nafaka alamadım ama 12bin tazminat aldım çekişmeli olduğu için mahkemem 18 ay sürdü tam karar mahkemesinde artık aldatılmanında verdiği öfkeyle kendime hakim olamayıp saldırdım haliyle mahkeme ileri tarihe atıldı diyceğim bayanlara yönelik her konun konu ne olursa olsun ki avukat katibi olduğum içinde her olayın içindeyim yasa kanunun hep bayandan yana taki yüz kızartıcı bişi olmadıkça ben kazandım umarım zorda olanlarda daavasında haklı çıkar ve kazanır

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır17
cevapla 16.04.2014 11:27
deniz deniz

merhaba 7 aylık evliyim. İlk 15 gün içerisinde eşimden küçük kavga sebebi dayak yedim. hakaretler yedim. intihar ettim. tabiki erken fark edilip midem yıkandı. evliliği sürdürmek istiyordum. seviyordum çünkü. karı koca arkadaşları geldi 4 ay aynı evin içerisinde yaşadık evde istemiyordum. istemediği söyleyince tekrar dayak ve evden kovuldum. herzamanki gibi düzelten ben oldum. şuan bi erkek arkadaşı da bizde kalıyor. Gene evde istemiyorum. Hayatında sürekli başka arkadaşları olacak. Artık dayanamıyorum. Evin hanımı değil hizmetçisi gibiyim. Eşimin mal varlığı çok iyi ama hiç biri umrumda değil. Tek celsede boşanabilir miyim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet50
hayır6
cevapla 15.04.2014 14:50
emine emine

bir kadin tanimadiği isnalarla nasil ayni evde yaşiyabirliki.cok rahatsiz .edici bir drum .belki evin masraflarinikirasini karşilayamadiği icin .kendince ev arkadaşi bulmuştur..ve sana soylekekten cekiniyordur..bunun gibi bir drum yoksa ortada ve ayrilmak istemiyorsan.kendi arkadaşlarini eve davet etmen .seni anlamasina yardimci olabilir...

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır6
cevapla 09.05.2014 21:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HARPERS BAZAAR veya harpersbazaar.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN