Yurtdışında iş bulmanın 6 yolu!

İş bulmaktan umudunuzu kestiyseniz, çare yurtdışındaki iş fırsatlarında olabilir. “İş var mı ki” demeyin. Dünya devi şirketler özellikle web yazılım, perakende, finans, müşteri destek, pazarlama, satış ve mühendislik gibi alanlarda Türk yetenekler arıyor...

Giriş Tarihi: 06.03.2010 11:06 Güncelleme Tarihi: 27.10.2010 12:45
Uluslararası kariyer sitelerinde aralarında Dünya Bankası, GE, Dell, Ericsson, The Coca Company, Media Markt, Tesco, Micheal Page, Ranstad, Kelly Services, The Company Brenntag, Goodrick gibi şirketlerin olduğu ilanlara rastlamak mümkün. Türkiye'de www.monster.com.tr sitesiyle hizmet veren online kariyer sitesi Monster de bunlardan biri. İşte Monster'a göre yurtdışında iş bulmayı kolaylaştıracak altı strateji...

►Bağımsız bir iş kurun
Bu herkesin uygulayabileceği bir strateji değildir, fakat başka bir ülkede çalışmanın bir yoludur. Başka ülkelerde serbest iş kurabilen teknisyenlik veya grafik sanatçılığı gibi mesleklerde bulunan kişiler kendi ülkelerinde yaptıkları işle de bütçelerini destekledikleri için kendilerini her yerde geçindirebilirler.

Sadece gidin
Riskli bir yöntem olmakla birlikte "yap gitsin" felsefesini benimseyen insanların çoğu bu yolla ciddi bir planlama sürecinden geçmiş olurlar. İş piyasasını araştırırlar, bağlantı kurar ve ellerindeki parayla ne kadar idare edebileceklerini hesaplarlar. Eğer her şey iyi giderse, iş bulabilirler. Bulamazlarsa da maceralı bir deneyim yaşamış olurlar.

Basamakları tırmanın
Daha tutucu bir yöntem ise çalışanlarını yurtdışına gönderen bir şirkette iş bulmaktır. Uluslararası işler için seçilmenizin bir garantisi yoktur ama bunu kendinize bir hedef olarak belirlemek, müdürlerinizin bu isteğinizin farkında olmasını sağlamak uzun vadeli kariyer planlarınız için bir fırsat doğurabilir.

Bağlantı kurun
Başka ülkelerle bağlantılar kurmaya çalışın. Mesleğiniz ne olursa olsun eninde sonunda farklı ülkelerden üyeleri olan işinizle ilgili tartışma forumları ve e-mail listelerine ulaşırsınız. Onlarla tanışın ve tavsiye isteyin ya da başka ülkelerde çalışmanın avantajlarıyla ilgili bilgi sahibi olmak istediğinizi belirtin.

Okula geri dönün
Yabancı ülkeler dil programlarından devam eden kazılara katılmanızı sağlayacak arkeoloji kurslarına kadar pek çok eğitim fırsatıyla doludur. Bir ülkeye adımınızı attıktan sonra, maaşlı bir iş aramak için çok daha elverişli bir pozisyonda olacaksınız.

Uluslararası kariyer sitelerine CV bırakın
Uluslararası kariyer sitelerine 'sini bırakan herkes artık Avrupa ve Amerika'daki yüz binlerce iş fırsatına kolayca başvurabiliyor. Tek yapmanız gereken çalışmak istediğiniz ülkeyi seçmek ve karşınıza çıkan binlerce iş ilanından size en uygun olanları seçmek.

BİZE ULAŞIN