[Alt-Text]
YAZIYI GÖNDER
Adınız, Soyadınız
E-posta Adresiniz
Alıcı E-posta
Mesajınız
www.harpersbazaar.com.tr

İnternet evliliklerinde hızlı artış

İş hayatının yoğunluğu ve metropol yaşantısı içinde, kendilerine uygun bir eş adayıyla tanışma fırsatı yakalayamayanlar, evlilik sitelerini tercih ediyorlar

Günümüzdeki yoğun iş hayatı ve metropol yaşantısı nedeniyle kendilerine uygun eş adayıyla tanışma fırsatına sahip olamayanlar evlilik sitelerine yöneliyorlar. Bu durum dünyada ve Türkiye'de hızla artış gösteriyor. Türkiye'nin ilk ve tek bilimsel olan evlilikmerkezi.com'un Direktörü dünyada her yıl 1 milyon kişinin evlilik sitelerinden tanışarak evlendiğini vurgulayarak, ABD, İsviçre, AB ülkeleri ve İran'ın, internetten evlilik siteleri aracılığıyla tanışarak evlenme konusunda önde gelen ülkelerin başında yer aldığını belirtiyor.

Türkiye'de arkadaşlık siteleri, e-dating ve sosyal iletişim ağları 2000 yılından beri yani 10 yıldır en yüksek trafikli siteler arasında. Evlilikmerkezi.com Direktörü Ebru Selvi, bu sektörün dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi hakkında şu bilgileri veriyor: "Dünya genelinde kullanıcıların online aktiviteleri arasında evlilik siteleri 13. sırada yer alıyor. Dünyada her yıl 1 milyon kişi, evlilik sitelerinden tanışarak evleniyor. Türkiye'de ise arkadaşlık siteleri, e-dating ve sosyal iletişim ağları 10 yıldır en yüksek trafikli siteler arasında yer alıyor. Evlilik sitelerinin en yaygın kullanıldığı ülkelerin başında ABD, İsviçre, AB ülkeleri ve İran geliyor. Hindistan'da ise 100 civarında evlilik sitesi bulunuyor ve yaklaşık 12 milyon Hintli evlenmek için bu siteleri kullanıyor. 2009 yılı sonu itibariyle bu ve benzeri sitelerin finansal büyüklüğü Amerika'da yaklaşık 947 milyon USD'yi aştı ve 2012'de bu rakamın 1 milyar 210 milyon USD olması bekleniyor. Türkiye'de ise dating ve evlilik siteleri sektöründeki pazar büyüklüğü 10 milyon USD civarında. Türkiye'de ve dünyada bu trend her geçen gün hızlı bir artış gösteriyor."

Türkiye'nin kişilik analiziyle eşleştiren ilk ve tek bilimsel evlilik sitesi olan evlilikmerkezi.com, Akıllı Eşleştirme Sistemi'ni (AES) kullanarak bireylerin kişilik özellikleri ve kriterlerine en uygun eş adayını bulma imkanı sağlıyor. Ülkemizde ilk olan Akıllı Eşleştirme Sistemi, uyumsuz ve mutsuz olma potansiyeli yüksek eş adaylarını daha en baştan eleyerek, yalnızca uyumlu beraberlik kurabilecek kişileri birbirine yönlendiriyor. Evlilikmerkezi.com'un üye sayısı 800.000'e ulaşmış bulunuyor. Evlilikmerkezi.com üyelerinin %93'ü iş hayatının içinde aktif olarak çalışıyor. Evlilikmerkezi.com üyelerini ağırlıklı olarak 35-45 yaş arası, üniversite mezunu, çalışan ve metropollerde yaşayan kadın ve erkekler oluşturuyor. Sitede eş arayanlar arasında pek çok orta ve üst düzey yönetici hatta çeşitli sektörlerde genel müdür pozisyonunda görev yapan kişiler bulunuyor. Üyelerin %56'sı gelir seviyesinin 3.500 TL ve üzerinde olduğunu ifade ediyor. Tüm bu rakamlar, yoğun iş yaşantısı nedeniyle bireylerin uygun eş adayıyla tanışma fırsatı yakalayabilecekleri sosyal yaşama yeterince zaman ayıramadıklarının altını çiziyor. Bunu doğrular bir şekilde sitede eş arayanların önemli bir bölümünü, yoğun iş temposuyla bilinen sağlık ve finans sektörlerinde görev yapanlar oluşturuyor.

YORUM YAP

kalan karakter 2000

aylin aylin

slm ben aylin benim amacim bir yva kurmak bir hayat dostu arkadasi bir sirdas ciddi olan bana ulassin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 03.05.2011 22:40
derya derya

evet günümüzde bu tür evlilikler tercih ediliyor, insanlarin kolayca birilerini tanima firsati bulabilecegi bir ortam net. ama malesef günümüzde halen eski fikirlere sahip olan kisiler ikili iliskilerde ortam bozmaya yeterli oluyor. artik teknoloji zamaninda, biz bireylerinde fikirlerinin ilerlemesi gerektigini düsünüyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 02.03.2011 19:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HARPERS BAZAAR veya harpersbazaar.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN