YAZIYI GÖNDER
Adınız, Soyadınız
E-posta Adresiniz
Alıcı E-posta
Mesajınız
www.harpersbazaar.com.tr

İş dünyası, “Yönetim Kurullarında Daha Fazla Kadın İçin” bir araya geldi

“Yönetim Kurullarında Daha Çok Kadın İçin Şirketlerarası Mentorluk Programı” ‘start’ aldı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen eşleşme toplantısında programa mentor olarak katılan 40 iş lideri, bir yıl boyunca yönderlik edecekleri kadın yöneticilerle tanıştı.

PRAESTA Türkiye ve FORBES Türkiye işbirliği ile başlatılan, "Yönetim Kurullarında Daha Çok Kadın İçin Şirketlerarası Mentorluk Programı"nın bir yıllık hazırlık süreci tamamlandı ve program resmen başladı. Türk iş dünyasının önde gelen 40 iş liderinin 'mentor' olarak katıldığı programın ilk toplantısı, 17 Nisan 2012, Salı günü Hilton Hotel'de gerçekleştirildi.

Bu toplantıda 40 mentor, bir yıl boyunca birlikte çalışacakları kadın yöneticilerle (menti) tanıştı. Programda mentor olarak yer alan 40 iş liderinin her biri, farklı şirketlerden gelen kadın yöneticilerle eşleşti. Bu eşleşmeler sonrası programın mentorları, mentilerinine bir yıllık boyunca 'yönetim kuralları koltuklarına' hazırlanmaları konusunda yönderlik edecek.

Yılda ikişer saatlik 10 toplantıda mentileriyle bir araya gelecek mentorlar, bu alandaki bilgi birikimlerini, tecrübelerini ve vizyonlarını paylaşarak hem yönetim kurulu seviyesindeki kadın sayısını artırmak hem de Türkiye'nin 'bağımsız yönetim kurulu üyesi havuzu'nu zenginleştirmek üzere çalışacaklar. Program için seçilen kadın yöneticiler; program sayesinde etkisi yüksek iş liderleriyle iletişim ve ilişki kurma fırsatı bulacaklar. Diğer yandan kariyerlerinde bundan sonra atacakları adımlarda Türkiye'nin en önde gelen işadamlarından, yöneticilerden ya da danışmanlardan rehberlik almış olmanın avantajlarına sahip olacaklar. Ayrıca mentorları sayesinde kurumsal yönetim ilkeleriyle yönetim kurulu üyelerinden beklentiler konusunda bilgilerini artırırken yönetim kurulu üyeliğine aday gösterilmelerine katkıda bulunacak iletişim ağları da genişlemiş olacak.

Dünyanın pek çok ülkesinde yapılan araştırmalar, kadınlarla erkeklerin bir arada çalışmasının iş sonuçları, karlılık, hisse performansı, iş ortamının verimliliği gibi konularda olumlu katkısı olduğunu gösteriyor. Bu gerçeklerden hareketle Türk iş dünyasındaki şirketlerin de yönetim kurullarında çeşitliliğin artmasının iş sonuçlarına ve ortamına yapacağı katkılardan maksimum yararlanmak amacıyla başlatılan program, Yıldız Holding ve Datateknik sponsorluğuyla hayata geçirildi.

Program ile ilgili olarak bilgi veren lider yönetici koçluğu firması Praesta Türkiye'nin yönetici ortağı Hande Yaşargil, "Bugün iş dünyamızın liderleri çok güçlü yönetsel yetenekleri olan 40 kadınla tanıştı. Mentor olarak onlara verecekleri destek ve paylaşacakları tecrübeler ile inanıyoruz ki bir yıl içinde pek çok metnimiz yeni yönetim kurulu rolleri üstelenecekler ve bu ülkemizin istatistiklerinde ciddi bir değişim yaratacak. Amacımız en üst düzey karar mercilerinde eksik olan sesi, imzayı tamamlayarak ülkemiz ekonomisinde belirleyici etkisi olan kurumların yönetim kalitesini artırmaya katkıda bulunmaktır." dedi.

AMAÇ, KADINLARIN KARAR MERCİLERİNE ULAŞMASINI SAĞLAMAK

"Yönetim Kurullarında Daha Çok Kadın İçin - Şirketlerarası Mentorluk Programı" nüfusun yarısını oluşturan kadınların, karar mercilerine ulaşmasının önündeki sistemsel engelleri kaldırmayı hedefliyor. İlk kez 2004 yılında İngiltere'de başlayan ve sonrasında dünyaya yayılan bu programda, ülkenin en önde gelen şirketlerinin yönetim kurulu başkanları, yüksek potansiyelli kadın yöneticilere mentorluk yapıyor. Türkiye'de ilk kez bu yıl gerçekleştirilen programın hedeflerinden biri de konuyu kamuoyunun gündemine taşımak, farkındalık yaratmak, kadın liderliği konusunda önyargıların ortadan kalmasına yardımcı olacak tartışmaları başlatmak ve kadınlarla erkeklerin bir arada bulunduğu iş ortamlarının verimliliğini hatırlatmak…

Bu amaçlarla programın birinci fazında yer alan 40 mentor ve 40 mentinin katılımının bir tür rol model oluşturması; örnek teşkil etmesi; benzer programlara cesaret ve ilham vermesi; konuyu kamuoyu, sivil toplum, STK'lar, hükümet ve medya nezdinde canlı tutması hedefleniyor.

Program ortaklarında FORBES Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Burçak Güven, "Pek çok ülkede artık hükümetler tarafından iş dünyası için konulan kadın kotalarının gerçek ve etkin çözümler olduğuna inanmıyoruz. Zaten iş dünyasına ait bir problemin siyasi otorite türünde merciler tarafından çözümüne ortam bırakmadan, konunun taraflarınca çözülmesinin daha doğru olduğu düşüncesiyle bu programı başlattık. Yönetim kurullarındaki kadın sayısı arttıkça iş dünyası, nüfusun yarısını oluşturan bir yetenek setinden çok daha iyi şekilde yararlanmış olduğu gibi satın alma kararlarında çok önemli katkısı olan bir grubun görüşlerine de daha fazla başvurma şansı yakalayacak" dedi

YORUM YAP

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HARPERS BAZAAR veya harpersbazaar.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN