"Evet" demeden önce çözmeniz gereken sorunlar...

Hayatınızı birleştirmeden önce kafanızda soru işaretleri olmasın, aranızda konuşulmayan konu kalmasın.

AYHAN ABAYHAN / COSMO BRIDE

Pek yakında hayatınızı birleştireceğiniz 'Bay Mükemmel'i şu aşamaya kadar iyice çözmüş olduğunuzdan eminiz. Birbirinizin iyi ve kötü zamanlarına da mutlaka şahit oldunuz; işte geçen kötü bir günün sonunda, grip olduğunda ya da kafasına hiçbir şeyi takmadığı hoş tatil günlerinde onunlaydınız, hangi durumlarda nasıl tepkiler verdiğini artık çok iyi biliyorsunuz. Ancak, birlikte ne kadar çok zaman geçirmiş olursanız olun, aranızda hala konusu açılmamış, konuşmaya, tartışmaya fırsat bulamadığınız bazı 'mevzular' olabilmesi mümkün. işte şimdi, bugüne dek girilmemiş alanları aydınlatma zamanı. "Önemli hayat kararları üzerine sohbet etmek eşinizle aynı hedefleri ve değerleri paylaştığınızı görmenin bir yolu," diyor psikolog Judith Locke - ve yaklaşan düğün de bu tür sohbetleri başlatmak için en iyi bahane. Yaşam koçu Carolin Dahlman'a göreyse böylesine derin konulara dalmak için en ideal zaman, birbirinize deli gibi aşık olduğunuz eğlenceli evlilik planlama dönemi. "Bir anlaşmazlık çıkmasını beklememelisiniz," diyor Dahlman. "Bu tip konuşmalara saygıyla, töleransla ve ılımlı bir şekilde yaklaşmalısınız."

KONU BAŞLIĞI 1

NEDEN EVLENİYORUZ?

Amacınız belki bir aile kurmak, belki de sadece ailelerinizin ve yakın dostlarınızın şahitliğinde birbirinizi ne kadar sevdiğinizi göstermek. Bu sorunun doğru ya da yanlış bir cevabı yok, ama yine de birbirinizle ılımlı bir şekilde böyle bir konuşma yapmalısınız. Sohbetinize en güzel noktadan, örneğin birbirinizle ilgili en sevdiğiniz şeyleri sıralayarak başlayabilirsiniz. Ayrıca evliliğin sizin için ne anlama geldiği hakkında da konuşabilirsiniz. Örneğin bu yeni bağın aranızdaki ilişkiyi değiştirmesini istiyor musunuz? Tüm bunları dile getirmek için bundan daha ideal bir zaman olamaz.

KONU BAŞLIĞI 2

ÇOCUK SAHİBİ OLMAKLA İLGİLİ NELER DÜŞÜNÜYORUZ?

Eğer her ikiniz de çocuk sahibi olmak istiyorsanız, spesifik soruların cevaplarını bulmaya çalışın. Kaç tane çocuk istiyorsunuz, ne zaman denemeye başlayacaksınız ve ebeveynlik sorumluluklarını nasıl paylaşacaksınız, gibi. Evlilik, sadece çocuk sahibi olmak demek değil elbette. Seyahat etmek ve kariyerlerinizde hedeflediğiniz noktalara gelmek konusunda da hemfikir olabilirsiniz. Belki de hedeflerinizi gerçekleştirdikten sonra, çocuk sahibi olmayı bir kez daha masaya yatırırsınız. Ya da sadece teyze ve amca olmakla yetinebileceğinizi fark edersiniz, kim bilir?

KONU BAŞLIĞI 3

PARAMIZI NASIL YÖNETECEĞİZ?

Her ne kadar kabul etmek istemeseniz de, gelecekte arada bir de olsa aranızda atışacaksınız - ve bu çekişmelerin bir kısmının ana teması da para akışı olacak. Bu pek hoş değil. Ancak gelecekteki tartışmaların büyümesini önlemek için yolun başında birtakım önlemler alabilirsiniz. Bunun için işe maddi durumunuzu (gelirinizi, borçlarınızı, birikimlerinizi) birbirinize ifşa etmekle başlayın. Daha sonra ortak bir hesap oluşturup oluşturmayacağınızı, uzun vadeli hedeflerinizi, mutfak alışverişinden tatil bütçesine ve kira ya da ev taksidine kadar diğer ortak masrafları nasıl paylaşacağınızı konuşun.

KONU BAŞLIĞI 4

PEKİ YA EV İŞLERİ NE OLACAK?

Hayatınızın aşkıyla birlikte yaşamaya başlamak, kısmen daha az sorumlu davrandığınız bekar hayatına da veda etmek demek! Güzel ve romantik bir süreç sizleri bekliyor ama sorumluluklar da artıyor. Evdeki iş bölümü nasıl olacak? Kim neyi üstlenecek? Yoksa ev işlerini tamamen bir profesyonele mi teslim etmek gerekiyor? Temizlik, ütü vs. gibi ev işlerini görmesi için bir yardımcı tutmak mantıklı, ama onun da 7/24 yanınızda olmayacağı düşünülecek olursa, iş bölümü yapmak şart gibi görünüyor. Öncelikle her ikiniz de kendinizden - ve kendi dağınıklığınızdan- sorumlu olmalısınız. Daha sonra iş bölümünü konuşun. Market alışverişini kim yapmalı ya da çöpleri kim çıkarmalı? Ve eğer banyoyu temizleme işini siz üzerinize alıyorsanız, eşinize de buna eş değer bir görev biçmelisiniz!

KONU BAŞLIĞI 5

AİLELER NASIL İDARE EDİLECEK?

Ailelerinizle olan yakınlığınıza bağlı olarak, onları evlilik hayatınıza entegre etmenin sağlıklı yollarını bulmalısınız. Eğer ailelerinizle aynı şehirde yaşıyorsanız, aylık
periyodlarla onları evinize yemeğe davet edebilirsiniz. Şehir dışındalarsa, yıl içinde onları ziyaret etmek için program yapmalı, yılbaşı, bayramlar ve doğum günleri gibi özel günleri de bu programa dahil etmelisiniz. Örneğin önümüzdeki yılbaşını ailenizle mi geçirmek istersiniz yoksa baş başa olmayı mı tercih edersiniz? Bu, aileler hakkında konuşmak için iyi bir fırsat olabilir. Bu konudaki beklentilerinizi ve planlarınızı mutlaka yolun başında ortaya koyun.

KONU BAŞLIĞI 6

HANGİ KONUDA HEMFİKİR DEĞİLİZ?

Onu olduğu gibi kabul ediyorsunuz; tuhaf yanlarını seviyor, sürekli aynı fikirde olmanız gerekmediğini düşünüyorsunuz. Bu durumda bir cumartesi gecesi hangi DVD'nin izleneceği sorunsalını hafif bir tartışmayla atlatmanız mümkün. Önemli olan, önemsizmiş gibi görünen konuların yanı sıra politika ve din gibi ciddi konu başlıklarına da ılımlı bir yaklaşım geliştirmek. Bunun için de bir konuyu tartışırken üzerinize alınmamaya özellikle dikkat etmelisiniz. Bırakın konuşma aksın. Birbirinizi, düşüncelerinizi açık seçik ifade etmek konusunda cesaretlendirin.

KONU BAŞLIĞI 7

HEYECANI NASIL AYAKTA TUTACAĞIZ?

Cicim ayları ne yazık ki sonsuza dek sürmüyor ama birinci günden itibaren birbirinize yakın olmanın yollarını bulursanız, aşkınız da canlılığını koruyacaktır. Onu ne kadar çok sevdiğinizi nasıl gösterebilirsiniz, bunu düşünün ve ona da sorun. Herkes farklıdır. Bazıları sevginin dile getirilmesini ister, bazıları beden diline önem verir. Arada bir sürprizlerle karşılaşmak isteyebilirsiniz ama aşk hayatınızı tamamen bu tip beklentilerin üzerine kurmayın. Siz söylemeden anlamasını beklemek yerine arada sırada onun ne yapmasını istediğinizi dile getirin.

KONU BAŞLIĞI 8

TARTIŞMALARIMIZ NE KADAR HARARETLİ?

Elbette hiç olmasa daha iyi ancak tartışma kaçınılmaz olduğunda adil davranmaya çalışmalı ve tartışmayı hafif bir seviyede tutmalısınız. Hangi konularda hassas olduğunuzu bilmesini sağlarsanız tartışmanın alevlenmesini de önleyebilirsiniz. Pasif-agresif bir tutum sergilemekten de kaçının. Canınızı sıkan şeyi söylemek yerine, "Tamam, önemli değil" deyip somurtur ya da içinizdekileri dışarı çıkaramadığınız için ağlamaya başlarsanız, karşı taraf sizi ciddiye almayabilir ve tartışma istemediğiniz noktalara gelir.

KONU BAŞLIĞI 9

NE KADAR AŞK, NE KADAR İŞ?

Modern zamanlarda hanımların kariyerleri dışında da mesai harcadıkları pek çok alan var: Yoga günleri, kız kıza buluşmalar, alışveriş çılgınlığı vs. 24 saatin yetmediği günleriniz olabilir ancak plan ve programlarınızı artık standart bir düzene oturtmanızda fayda var. Son zamanlarda çalışma saatleriniz uzuyor ve evde eşinizle geçirdiğiniz zaman giderek daralıyorsa, kariyer hedeflerinizi bir kez de birlikte gözden geçirmeniz, tartışmanız faydalı olabilir. Çalışma saatleriniz gayet düzenliyse, geri kalan tüm vaktinizi tek bir şeye (yani aşkınıza!) adamanız da sağlıklı değil. Kendi alanınızı belirleyin ve sosyal olun. Her şeyi kararında yaparsanız hiçbir sorun çıkmayacaktır.

KONU BAŞLIĞI 10

10, 20, 40 YIL SONRA NE HALDE OLACAĞIZ?

O özel günde "Kabul ediyorum" demenizin sebebi, birlikte bir geleceğe adım atma kararı almış olmanız; bu yüzden eşiniz ve geleceğinizle ilgili büyük hayaller kurmanız çok doğal! Hayallerinizi birbirinizle paylaşmanız ise çok önemli. ilerleyen yıllarda bir ev mi satın almak istiyorsunuz? Yoksa maceracı tarafınız ağır basıyor ve bir gün mutlaka dünya turuna çıkmayı mı hedefliyorsunuz? Bu tip gelecek planlarında umuyoruz ki çoğunlukla aynı fikirde olursunuz ama karşı taraftan "Ne? Delirdin mi!" diye çığlık atmanıza sebep olacak fikirler de çıkabilir. Konuşmaya devam edin, fikirlerinizi özgürce dile getirin ve birbirinizi dinleyin. Daha önünüzde çok zaman var. Önemli olan, hayallerinizi birlikte gerçekleştirmeyi istemeniz.

BİZE ULAŞIN