Cinsel sorunlara hipnozla tedavi

Cinsel isteksizlik ve vajinusmus gibi psikolojik kökenli cinsel sorunlar hayat kalitesini tartışılmaz şekilde düşürebiliyor. Oysa hipnozla yapılan özel terapilerle bu sorunları sadece beş seansta tedavi etmek imkansız değil.

COSMOPOLİTAN

Hipnoz deyince aklınıza gelen imaj, gözleri boşluğa sabitlenmiş sadece verilen komutları yerine getiren, robot gibi insanlarsa bunu unutun. Çünkü hepimiz, gün içinde bile defalarca hipnoza girebiliyoruz. Ne zaman mı? Örneğin siz dalmış, Cosmo okurken, arkadaşınız size seslendiğinde bile duymuyorsanız, işte bir tür hipnoz halindesiniz!

Tabii herhangi bir sorunun hipnozla tedavisi olduğunda durum daha ciddi bir hal alıyor ve mutlaka bu konuda eğitim almış bir uzman tarafından yapılması gerekiyor. Peki, hangi sorunlara karşı ve ne şekilde? Bunun ve daha pek çok sorunun yanıtını, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hipnoterapist Dr. Ayşe Duman'dan aldık.

Hipnozla hangi cinsel sorunlar tedavi ediliyor?

Fiziksel bir sorun olmaksızın ortaya çıkan cinsel sorunlar (vajinismus, empotans, erken boşalma, anorgazm, cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel ilişki, cinsel tiksinti vb.) zihnin cinsel davranışla ilgili algısının bedene yansımalarıdır. Hipnoterapide amaç zihindeki yanlış yazılımları özellikle de doğal
bir ihtiyaç olan cinsellikle ilgili virüslü programları silmek ve doğru programın çalışmasına uygun zihin-beden bütünlüğü oluşturmak.

Hipnoz kimlere uygulanabiliyor?

Hipnoz yaşam boyu zaman zaman girdiğimiz, doğalımızda var olan farklı bir bilinç oluşumu olarak tanımlanabilir. Bu doğal durumu bilinçli aklımızla tercih ettiğimiz bir değişim için, terapi amaçlı kullanmak istediğimizde öncelikle kişinin ortalama bir zeka seviyesinin olması gerekir. Dört yaş üstü, bunama, şizofreni gibi akıl sağlığı bozuk olmayan, ortalama ve üstü zeka seviyesi olan herkes hipnoterapiden fayda görür.

Hipnoz nasıl ve neden etkili oluyor?

Bilinçaltı anne karnından itibaren yazılmaya başlıyor. Çocukluk dönemindeki yazılımlar gençlik döneminde de pekiştiyse bunlar fizik bedene duygu ve davranış olarak yansıyor. Bu ve benzer durumlarda beklenen davranışlara virüslü kayıtlarından dolayı engel olan bilinçaltı ile çalışmalıyız. Bilinçli aklı devre dışı bırakıp bilinçaltındaki duygu ve düşüncelere erişmek, oradaki sıkışmış ve bedene yansıyan negatif enerjileri akıtmak, negatif duyguları akıtmak hipnoterapi ve E.F.T ile mümkün. Böylece zihnin virüslü yazılımları silinmeye başlar.

Genellikle kaç seans gerekiyor?

Kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 5 seans diyebiliriz. Seanslar 1- 1,5 saat sürüyor.

Seanslar sırasında çiftlerin bir arada mı olması gerekiyor?

İlk görüşmede birlikte gelmeleri daha faydalı olabiliyor. Her iki tarafı da dinlemek açısından sonraki çalışmalara birebir devam ediyoruz. Kişinin bazen eşinden bile sakladığı sıkıntıları olabiliyor.


Fobi ve kilo gibi diğer sorunlarda da kullanılıyor

Dr. Ayşe Duman, E.F.T, duygusal regresyonla kombine edilmiş hipnoterapi seanslarıyla cinsel sorunların daha hızlı ve güvenilir şekilde çözülebildiğini söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Kişi burada öğrendiği tekniklerle birçok bilinçaltı programını, negatif hipnozlarını fark edip bunlarla çalışma imkânı bulabiliyor. Örneğin; bu çalışmalarla öğrendiğini kilo vermede, başarısızlık korkusunda, toplum karşısında konuşma fobisinde, kullanarak bu korkularından, sıkıntılarından kurtulmuş pek çok hastam var."

BİZE ULAŞIN