Kış karamsarlığına kapılmayın!

Havaların iyice soğuduğu şu günlerde sabahları sıcacık yatağımızdan çıkmak ve yeni güne mutlu başlamak pek mümkün olmuyor. Bu moral bozukluğuna yenik düşmek yerine ne gibi önlemler almamız gerektiğini Anadolu Sağlık Merkezi'nden Dr. Zafer Atasoy sıraladı.

Cosmopolitan

* Uykunuza Dikkat Edin:

Aynı saatte uyuyup uyanmaya dikkat edin, günde 7-8 saat uyumaya çalışın. Fırsat bulabilirseniz öğle aralarında da uyuyun.

* Egzersiz Yapın:

Egzersiz, kış aylarının stresinden korunmak için vazgeçilmez bir yoldur. İyi bir egzersizin etkisi gün boyunca sürer. Zihninizi açar, daha olumlu düşünmenize neden olur. Özellikle yüzme, son derece ideal bir spordur.

* Sağlıklı Beslenin:

Kış aylarında "karbonhidrat tutkusu" artar. Kışın rafine edilmiş ve işlenmiş gıdalardan kaçının. Daha kompleks karbonhidratlar (kepekli ekmek, esmer pirinç, sebze, meyve) tüketin. Günde sekiz bardak su için. Sağlıklı beslenerek kan şekerinizi ve enerji düzeylerinizi dengede tutabilirsiniz.

* Güneşli Günleri Kaçırmayın:

Kış günleri diğer aylara göre daha kısa, karanlık ve soğuk olduğundan güneşli havalarda dışarıda vakit geçirmeye özen gösterin.

* Kendinizi Şımartın:

Doğada geçireceğiniz hafta sonu gezisi veya spa keyfi yapmak ruh halinize çok iyi gelecektir. Her gün birkaç dakikayı hiçbir şey yapmadan geçirmeyi deneyin ve dinlenin.

* Sosyalleşin:

Aileniz, arkadaşlarınız ve komşularınızla vakit geçirmeye çalışın. Çevrenizle iyi ilişkiler kur-mak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacak.

BİZE ULAŞIN