Gerçek bir girişimci

Bonalodi.com’un yaratıcısı Sera Kutlu mesleğe giriş, ilerleyiş hikayesi ve online alışverişe getirdiği yeni yaklaşım ile farklı bir portre çiziyor.

Bu işe girme hikayeniz nedir?

Dış ticaret ve iktisat eğitimi ve 2 farklı sanayi sektöründe 3 yıllık bir çalışma deneyiminden sonra kendi işimi kurmaya karar verdim. İnternetten alışveriş yapmayı seven bir insanım. Özellikle çalışan insanlar için son derece pratik, zaman kazandırıcı, zevkli bu düşünceler içerisinde iken kapı çalındı ve internetten vermiş olduğum siparişim geldi.'' Neden olmasın?'' dedim kendi kendime.. Bonalodi'nin hikayesi aslında böyle başlıyor ve önce site adı arayışı ile kolları sıvadım.

Üye sayınız nedir?

2 aydır aktif olan sitemizin üye sayısı yaklaşık olarak 55 bin civarı… Bu bana doğru bir karar verdiğimi ve aynı zamanda bir boşluğu doldurduğumu ifade etti.

Siparişleriniz en çok hangi bölgelerden geliyor?

En çok siparişi Marmara ve Ege' den alıyoruz. Bunu İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu izliyor. Malatya, Çorum, Antep ve Mardin ise online alışverişe olan ilgisiyle bizi çok şaşırttı.

Klasik bir iş gününüz nasıl geçiyor?

Bonalodi'yi kurduğumdan beri her gü yeni bir heyecanla uyanıyorum. Siparişlerin takibi, stok kontrolleri, yeni ürün arayışları, yurtiçi ve yurtdışı rakip analizleri ile güne başlıyorum. Yeni trendleri takip ederek müşterilerimize en yeni ürünleri ulaştırmak ise işin en zevkli kısmı.

Ürünlerin internet üzerinden alınması kullanıcılarda tedirginlik yaratmıyor mu?

Bu korku zincirini birkaç yıldır iyice kırdık. Artık tüm dünyada internet üzerinde alışveriş yapılıyor. Müşterimizin asla mağdur olmaması için 3D Security Kart ve Kimlik Bilgilerini Koruma Sistemi kullanıyoruz. Bankalarımızda bu sistem üzerinden çalışıyor. Bu yüzden online alışverişten kokmaya hiç gerek yok.

Peki, iade imkanı var mı?

Tabii ki. Sitemizde belirtilen iade süresi kapsamında ürününüzü iade etmek isterseniz ürünü kutusu ve faturası ile geri gönderdiğiniz takdirde ürün bedeli bankalar aracılığı ile kartınıza geri iade ediliyor.

Bonalodi.com hangi markaları içeriyor?

Ürün kategorilerimizin sayısı hızla artıyor. .Kategoriler içi organik dağılımda oldukça çeşitlilik sergilemektedir. Bu anlamda takdir edersiniz ki marka sayısı çok fazladır. Takribi sayı 2000 üstüdür. Örneğin, kozmetik kategorisinde sektöründe dünyaca ünlü pek çok parfüm markası ile birlikte makyaj malzemeleri markaları da mevcuttur. Veya diğer bir segment bebek ürünlerine girdiğinizde de pek çok dünya markasını bulabilirsiniz. Aynı şekilde otomobil ya da spor malzemeleri ya da telefon aksesuarları da marka ve gereksinime yönelik taleplere yanıt verebilecek kadar nitelik ve nicelik taşımaktadır. Kısaca Bonalodi ürün segmentleri çeşitliliğinden ötürü çok sayıda markayı içeriyor.

Tüm ürünler depolanıyor mu, yoksa sipariş aldıkça, sipariş mi veriyorsunuz?

Ürünlerimizin bir kısmını depoluyoruz. İthal ürünlerimiz kendi depomuz içinde bulunuyor. Bir kısım ürünlerimiz ise sipariş geldikçe tedarik ediliyor.

Bu işin en büyük zorlukları neler?

Ürünleri güncel tutarak, kişisel beğenileri takip ederek Bonalodi ' Varsın iyi ki ' sloganımıza uygun olarak müşteri memnuniyeti sağlamak işin hem en zor hem de en zevkli tarafı. Ama zaten asıl amacımız bu değil mi?

Ünlü isimlerle çalışma planınız var mı?

Evet var. Görüşmelerimiz şu an devam ediyor önümüzdeki dönem güzel sürprizlerimiz olacak.

Sosyal medya ile aranız nasıl?

Yeni medyaya çok önem veriyoruz. Dijital iletişim çalışmamızın yanı sıra Facebook, Twitter, Instagram üzerinden paylaşımlarda bulunarak takipçilerimizi yeni ürünlerimizle ilgili bilgilendiriyoruz. Durağan bir ürün yelpazemiz olmadığı için takipçilerimiz sayfalarımızda her gün farklı içeriklerle karşılaşıyor.

Peki, bir kadın girişimci olarak Türkiye'deki kadın girişimci ve girişimci adaylarına söylemek istediğiniz bir şeyler olabilir mi?

Zamanı ve fikirlerini ertelemeden ve esirgemeden korkusuzca planlarını hayata geçirmelerini öneririm. Konuşmaktan ve paylaşımcı olmaktan korkmasınlar maddi ya da manevi destek gerçekten arandığında bulunabilir. Hiçbir şey zor değildir önemli olan karar vermek ve hayalinin peşinden gitmek!

BİZE ULAŞIN