Nedir bu baş ağrısından çektiğim!

Araştırmalara göre baş ağrsından muzdarip milyonlarca kişi var. Bu ağrı bazen öyle dayanılmaz oluyor ki; modu düşürüyor, konsantrasyonu bozuyor, sizi iş yapamaz hale getiriyor. Peki baş ağrısını neler tetikliyor ve hangi noktada yanlış yapıyoruz?

Damla Durak/Cosmopolitan
Durum
Ağrıyı hissetmeye başladığımız anda ilk yaptığımız hareket hemen bir ağrı kesici almak oluyor.
Ağrıyı Tetikleyen: Çok fazla ağrı kesici almak.
Neden Böyle Oluyor? Baş ağrısını dindirmek için haftada iki kereden fazla alınan ağrı kesiciler zamanla aksi bir etki göstermeye başlıyor.
Mücadele Yöntemi: Ağrılarınız geçmiyorsa ağrı kesicilere başvurmak yerine doktorunuzla görüşün.
Durum
Baş ağrınız kafanızın belli bir noktasında başlıyor ve zaman zaman yer değiştiriyor.
Ağrıyı Tetikleyen: Susuzluk.
Neden Böyle Oluyor? Yeterince su içmemek kan damarlarınızın daralmasına neden oluyor. Sporda ter attıktan sonra bol su içmiyor ya da çok sıcak bir ofiste çalışıyorsanız, baş ağrısı kaçınılmaz görünüyor.
Mücadele Yöntemi: Günde 2-3 litre sıvı tüketmeye çalışın ancak bunu yaparken çok fazla kafein almaktan kaçının. Susuz kaldığınızı idrarınızın renginden anlayabilirsiniz; koyu renkse hemen su için.
Durum
Başınızın tek bir bölgesinde değil, her iki yanında da çok şiddetli bir ağrı hissediyorsunuz. Bu klasik bir migren sinyali olabilir.
Ağrıyı Tetikleyen: Katkı maddesi içeren yiyecek ve içecekler.
Neden Böyle Oluyor? Migreniniz varsa kırmızı şarap gibi alkollü içecekler ve peynir, kuru meyve gibi yiyecekler baş ağrısını da beraberinde getiriyor.
Mücadele Yöntemi: Çikolata, kırmızı şarap, çay ve soyayı hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Bir yiyecek günlüğü tutun; baş ağrınız olduğunda o gün ne yediğinizi not alın. Böylece size hangi yiyeceklerin iyi gelmediğini belirleyebilir ve onlardan uzak durabilirsiniz.
Durum
Ağrıyı hem başınızın iki yanında hem de alın bölgenizde hissediyorsunuz. Bu ağrıyı genellikle yorgun olduğunuzda ya da terlediğinizde yaşıyorsunuz.
Ağrıyı Tetikleyen: Öğün atladığınız için kan şekerinizin aniden düşmesi.
Neden Böyle Oluyor? Nasıl ki arabaların çalışması için benzine ihtiyacı varsa, beyninizin de sağlıklı çalışabilmesi için glikoza ihtiyacı var. Bu yüzden öğün atlamamak büyük önem taşıyor.
Mücadele Yöntemi: Formül basit; Yemek düzeninize dikkat etmelisiniz. Baş ağrınızı geçirmek için ise yapabileceğiniz ilk iş kan şekerinizi hızlıca yükseltebilecek meyve suyu gibi tatlı bir içecek içmek.
BİZE ULAŞIN