Şiddete "dur" demek için 'Uçlar'

Zeynep Özyağcılar ve Aydın Şentürk’ün başrolünde olduğu “Uçlar”, kadınların ve çocukların her gün, her saat şiddete uğradığı bir coğrafyada hiçbir şey olmuyormuşçasına devam eden hayata adeta “dur” diyor. Bu duruma böylesine kör kalınmasının şiddetin bir başka çeşidi olduğu gerçeğiyle yüzleştiren gerilim dolu oyun, 18 Şubat 2014, Salı akşamı saat 20:30’da, Profilo Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde.

William Mastrosimone'un kaleme aldığı, Emek Erel'in Türkçeleştirdiği gerilim dolu"Uçlar" oyunu; dünyada büyük yara olan kadına şiddet, tecavüz ve tatmin etmeyen cezalar karşısında kadının çaresizliğini anlatıyor.Bir gün, evine giren yabancı bir erkeğin, önce sözlü sonra fiziksel şiddetine maruz kalan kadının hikayesinin anlatıldığı "Uçlar"da; kadın, erkeği etkisiz hale getirmeyi başarır ve bir anda kurban(!) rolü karşı tarafa geçer. Kadının kız arkadaşları eve geldiğinde ise, tecavüzcüsüne işkence yapan bir kadınla karşılaşırlar. O andan sonra herkes için, kendisiyle ve karşısındakiyle bir hesaplaşma başlar. Toplumda yer etmiş ön yargılar ve öğrenilmiş çaresizlikler midir kadını kurban yapan? Yoksa…18 yaş sınırı olan ve tiyatro seyircisini her saniyesinde gerçeklerle yüzleştiren oyunun yönetmenliğini Yıldırım Fikret Urağ üstleniyor. Zeynep Özyağcılar ve Aydın Şentürk'ün yanı sıra Bahar Çebi ve Simge Defne'nin performansıyla göz doldurduğu oyunda; dekor tasarımı ise Barış Dinçel'e ait.

Tiyatro Martı tarafından sahneye konan "Uçlar"; 18 Şubat 2014, Salı akşamı saat 20:30'da, Profilo Alışveriş ve Kültür Merkezi'nde sahnelenecek. Oyuna ait biletler, gişeden ve Biletix'ten temin edilebilir.

BİZE ULAŞIN