Seni dijital seviyorum, sevgilim!

Giderek artan çöpçatan siteleri, Türkiye'de de kaçınılmaz bir gerçeği ortaya koyuyor: dijital romantizmi. Online araştırma şirketi Gemius, teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanmak isteyen insanoğlunun, konu aşk olunca bile internete sığındığını açık açık gösteriyor.

Aşkı da ölçümlendirir olduk, üstelik 'sanal' ama aslında pek çokları için gerçek kabul edilen bir dünyada. Online aşk hizmeti huzurlarınızda! "Nerede o eski aşklar?" sözünü şimdi gerçekten hatırlamanın ve sürekli yenilenen ve büyüyen teknolojiyle birlikte aşk hayatlarımızın bile nasıl değiştiğini, evrildiğini izlemenin tam zamanı! Şimdi arkanıza yaslanın ve yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan ilginç sonuçları hayretle okuyun! Rakamlar gelsin, aşklarımız, websitelerinin hesap defterlerinden önümüze dökülsün...DİJİTAL ROMANTİZMİN ÇOCUKLARI
Gemius araştırma şirketinin yaptığı araştırma, Türkiye'deki 28 milyona yakın internet kullanıcısının aşk hayatı hakkında ipuçları veriyor. Çöpçatan ve sosyalleşme sitelerini inceleyen Gemius, internet kullanıcılarının %14'ünün partner / kadın-erkek arkadaş / romantik bir ilişki / eş bulmak için bilgisayar başında zaman harcadığını belirtiyor. İstatistiklere göre erkeklerin %64'ü, kadınlarınsa %36'sı partnerlerini online olarak arayışta. Yaş skalasında ortaya çıkan çerçeve ise çok da yanıltıcı değil. Dijital romantizmi en çok arayan yaşlar 25-34 yaş arası. Yani evlilik için en uygun olduğu düşünülen yaşlar. Bu yaşlar arasındaki oran %27 iken, 18 ila 24 yaş arasında yer alanlar, internet ortamında en çok ilişki arayan ikinci grup plarak belirleniyor.

EĞİTİM SEVİYESİ DÜŞTÜKÇE, AŞK ARAYIŞI ARTIYOR
Gemius'un Aralık 2013 araştırmasında ilköğrenim mezunu insanların, sanal aşkı bulmaya daha meraklı olmaları da bir başka dikkat çeken nokta. Öyle ki eğitim seviyesi düştükçe, aşkı dijital platform üzerinden arama isteği artıyor. Araştırmada, internet kullanıcılarının %30'unun ilkokul mezunu, %60'ının ortaöğrenim, %10'unun ise üniversite mezunu olduğu tespit edilmiş.

BİZE ULAŞIN