YAZIYI GÖNDER
Adınız, Soyadınız
E-posta Adresiniz
Alıcı E-posta
Mesajınız
www.harpersbazaar.com.tr

Panik butonu olarak aşk

Âşık olmanın, paniğin ve nevrotik davranış biçimlerinin iyileştirilemesinde ilaçlardan daha faydalı olduğu öne sürüldü.

Âşık olmanın, paniğin ve nevrotik davranış biçimlerinin iyileştirilemesinde ilaçlardan daha faydalı olduğu öne sürüldü. Alman Jena ve Kassel üniversitelerindeki psikologlar tarafından yapılan araştırmalar, âşık olmanın insanın gelişen kişiliği üzerinde olumlu etkileri olabileceğini söylüyor.

Çalışmalar 18-30 yaşları arasındaki 245 çiftin üzerinde yapıldı ve nevrotiklik durumu ile ilişkiden tatmin olma arasındaki bağ inceledi. Bu çiftlerden hayali bazı durumların karşısında nasıl tepki vereceklerini söylemeleri istendi. Nevrotik insanların dış dünyalarında olanları normal insanlardan daha farklı bir biçimde algıladığı, olumsuz durumlara karşı çok daha sert tepkiler verip genellikle dış faktörlerin çoğunu olumsuz algıladıkları vurgulandı.

Araştırmacılara göre bir ilişki ne kadar uzun sürerse, o çiftin dış olaylara karşı o kadar olumlu bakıyor. Buna göre kişinin yanında bir partneri olması pozitif duyguları tetikliyor, kişiliği dolaylı olarak değiştiriyor ve insanların düşünce yapılarını ciddi şekilde etkiliyor.

YORUM YAP

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HARPERS BAZAAR veya harpersbazaar.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN