Ünlü Türk doktora yabancı ilgisi

Dünyada ilk defa 96 yaşındaki bir hastaya koltuk altından girerek kalp ameliyatı yapan ünlü kalp cerrahı Mahmut Akyıldız'a çok sayıda yabancı hastadan başvuru yağıyor.

Dört profesörün riskli görerek ameliyat etmekten kaçındıkları 96 yaşındaki Şevki Aytaç'ı koltuk altından ameliyat ederek dünyada bir ilki başaran ünlü kalp cerrahı Mahmut Akyıldız'ın bu başarısı dünyada da ses getirdi.

Akyıldız'ın Kavacık Medistate Hastanesi'nde geçen Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirdiği ameliyat ile kalbindeki 5 cm'lik tümörü aldığı 96 yaşındaki Aytaç'ın ise sağlığı yerinde.

YABANCI DOKTORLARDAN BİLGİ TALEBİ
Ameliyatın pek çok gazete ve televizyonda haber olmasının ardından ünü yurtdışına yayılan Akyıldız'a çok sayıda yabancı doktor telefon veya e-posta yoluyla ulaşarak uyguladığı teknik hakkında bilgi talebinde bulunuyor. Yoğun ameliyat temposuna karşın meslektaşlarından gelen soruları cevapsız bırakmamaya çalışan Akyıldız, önümüzdeki günlerde ameliyat sırasında kullandığı tekniği ve sonuçlarını kalp kapağı sempozyumlarında ve dergilerde yayınlayacağını, bu yolla deneyimini diğer meslektaşlarıyla da paylaşacağını belirtti.

ŞİMDİDEN ALTI YABANCI HASTA AMELİYAT LİSTESİNDE

Akyıldız'a asıl büyük ilgi ise gerek yabancı gerekse yerli hastalardan. Şimdiden biri ABD'li, ikisi Avrupalı ve üçü de Ortadoğu ülkelerinden olmak üzere 6 yabancı kalp kapağı hastası Akyıldız'ın bir aylık ameliyat olacaklar listesinde. Akyıldız, onayları olmadığı için yabancı hastalarının kimliği hakkında şimdilik bilgi veremeyeceğini söyledi. Akyıldız yurtdışından gelen başka taleplerde olduğunu ancak önceliğini Türk hastalara verdiğini belirterek şöyle konuştu. "Koltukaltı operasyonlarını duyan kalp kapağı hastaları, mutlaka bu teknik ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorlar, yurtdışından ve yurtiçinden bu teknik ile operasyon olmak isteyen çok sayıda hasta var, bu yöntemi duyan bir hasta, klasik yöntemle kesinlikle operasyon olmak istemiyor. Yurtdışından ve yurtiçinden çok sayıda hasta, iletişim çağında olduğumuz için çok rahatlıkla, e-posta, whatsapp, GSM, SMS gibi yöntemlerle bana ulaşabiliyorlar"

AKYILDIZ: "KOLTUK ALTI AMELİYATLARI DAHA AVANTAJLI"
Koltuk altından girilerek yapılan ameliyatları uygun vakalarda artık rutin olarak uyguladıklarını belirten Akyıldız özellikle ileri yaşta ve risk düzeyi yüksek hastalarda olumlu sonuçlar vermesi nedeniyle gittikçe yaygınlaşacağını söyleyerek şöyle konuştu:
"Genç hastalar için estetik, insizyonun görülmemesi ön planda; yaşlı hastalar için özellikle kemik erimesi olan hastalarda sternumun (iman tahtası kemiğinin) operasyon sonrası oynamaması, infeksiyon riskinin daha az olması, daha erken hareketlenme ve sırtüstü yatma zorunluluğunun olmamasını çok büyük avantajları olarak sayabilirim"


BİZE ULAŞIN