Ruhun gıdası ""

Gün içerisinde yaşadığınız sıkıntı, yorgunluk, endişe ve mutsuzluk gibi değişik ruh halleri, tercih ettiğiniz yiyeceklerin çeşit ve miktarlarını da belirleyebilir.

Uzmanlar ruh haline göre k gerektiğini söylüyor. İşte psikolojiye göre besin rehberi...

YORGUNLUĞA PORTAKAL: Bedenen yorgun olmak, iştahı azaltır. Yemek yememek ise sizi daha çok yorar. Bu durumda C vitamini kaynağı portakal, kivi, havuç, yeşilbiber, maydanoz yemek, kuşburnu çayı içmek en iyi çözüm.

HALSİZLİĞE SÜT ÜRÜNLERİ: İş ve sosyal yaşamın getirdiği halsizlik durumunda, özellikle kalsiyum ve proteinden zengin besinler tercih etmek doğru olacaktır. Süt, yoğurt, ayran, cacık ve peynir en büyük yardımcılardandır.

ENDİŞEYE SU: Endişe durumunda vücutta aşırı sıvı kaybı olacağından sıvı alımı artırılmalıdır. İlk tercih, her zaman saf sudur.

HAYAL KIRIKLIĞINA MUZ: Sebze ve meyveler hayal kırıklığı yaşanan dönem için en iyi tercihtir. Bol yeşillikli salatalar, muz, ananas, kivi, çilek iyi birer kaynaktır.

MUTSUZLUĞA KURU MEYVE: Fosfordan zengin olan ler, balıklar, kuru baklagiller ve bulgur bu dönemin çabuk atlatılmasına yardımcı olacaktır.

KIZGINLIĞA CEVİZ ÖFKE: Bu durumda özellikle fındık, ceviz, badem ve fıstık tüketilmesi uygundur. Kahve, demli çay, gazlı içecekler ve kafeinli içeceklerden bu dönemde özellikle uzak durulması önerilir.

BİZE ULAŞIN