Apple saatte küçüldü, telefonda büyüdü

Apple'ın merakla beklenen ürün tanıtımlarından en çok ilgiyi akıllı saat ve iPhone 6 çekti.

Apple'ın akıllı saati şirketin kurucusu Steve Jobs'un ölümünden bu yana tanıtılan ilk yeni ürün türü oldu.
Apple'ın kol saati aynı bir cep telefonu gibi uygulamaları çalıştırabiliyor ve spor yapanlar için nabız, nefes ritmi gibi anlık kondisyon bilgilerini gösteriyor.

Apple'ın kol saati ve iPhone telefonlar birbirleriyle de konuşabiliyor ve iki cihazın etkileşimiyle kullanıcıya daha farklı bir deneyim sunuluyor.

Akıllı kol saatleri diğer firmalar tarafından bir süredir piyasaya sürülmüştü.

Ancak sektörün uzmanları Apple'ın genellikle yeni ürün kollarına geç girmeyi tercih ettiğini ve girdiği zaman da o ürün kolundaki tüm gidişatı değiştirebildiğini söylüyor.

Dün şirketin tanıttığı diğer ürünler ise yeni iPhone'lar oldu.

En büyük değişiklik ekran boyutlarında.Daha önce 4 inçlik ekranları tercih eden Apple, yeni iPhone 6 ve iPhone 6+ için sırasıyla 4,7 ve 6,6 inçlik ekranlar kullandı.

Uzmanlar Apple'ın rakip telefonlaragöre küçük kalan ekranlarının sadık iPhone kullanıcılarının dahi yeni arayışlara ittiğini söylüyor ve Apple'ın bu trendi tersine çevirmek için önemli bir adım attığını ifade ediyor.

Apple'ın açıkladığı bir de yeni ödeme servisi var.

Apple Pay ile artık kullanıcılar ödemelerini akıllı saatleri ve telefonlarıyla yapabilecek. Şirketin CEO'su Tim Cook bu sistemin cüzdanların yerini alacağını iddia ediyor.
Saat uygulamaları

Apple'ın akıllı saatlerinin iki farklı boyutu var ve ana kumanda merkezi 'Dijital taç' (Digital Crown) olarak adlandırılan küçük parça.

Saatin sağ kenarındaki küçük daireyi çevirerek farklı uygulamalara erişmek mümkün olacak.

Saatin dokunmatik ekranı da hafif bir dokunuş ve daha güçlü basışları algılayarak tepki verebiliyor.

Apple'ın akıllı asistan uygulaması Siri de saatlerde olacak.

Saatin şarjının daha uzun dayanmasını isteyenler akıllı telefon ve iPhone'u etkileşim içerisinde kullanabilecek.

Yani uygulamaları telefon çalıştırırken akıllı saat sadece ekranda gösterecek.

Apple'ın sunumunda saatin ne kadar şarj ömrü olduğu belirtilmedi.

Her ne kadar tüm bu özelliklerin büyük kısmı diğer teknoloji firmalarının ürünlerinde olsa da, Apple'ın sektöre girişinin 'giyilebilir teknoloji' alanına canlılık getirebileceği belirtiliyor.

Canalys araştırma şirketinden Tim Coulling, "Eminim pek çok kişi için bu yeni ürünleri almadan önce 'bakalım Apple ne yapacak' diyerek durup beklemiştir" diyor.

Motorola şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Rick Osterloh da geçtiğimiz hafta BBC'nin sorularını yanıtlarken Apple'ın akıllı saat sektörüne girmesiyle birlikte pazarın büyüyeceğini ifade etmiş ve bu adımın herkes için olumlu olacağını belirtmişti.

Coulling'e göre Apple'ın diğer rakipleri de aynı fikirde.

"Apple'In sektöre girişiyle 'giyilebilir teknolojinin canlanacağına kuşku yok" diyen Coulling, "Apple'ın büyük bir pazarlama bütçesi var. Tam da hedefe yönelik reklamlar yapıyorlar. Bu reklamlar tüm ürün koluna olumlu yansıyacak"
diyor.

Apple'ın akıllı saatinin fiyatı ise 349 dolar olarak açıklandı. Motorola ve Sony'nin birkaç ay önce lansmanını yaptığı akıllı saatler ise Apple'ın ürününe kıyasla daha ucuz.
iPhone büyüdü

Apple'ın ürün tanıtımlarında gözler akıllı saatin üzerinde olsa da yeni iPhone da bir o kadar ilgi gördü. (BBC TÜRKÇE)
BİZE ULAŞIN