lere çayları ile veda edin!

Tatilde vücudunuzda oluşan ödemleri ve toksinleri bitkilerin iyiliği ile atabilirsiniz.

, yeşil çay, dut yaprağı, mate yaprağı, funda yaprağı, barut ağacı kabuğu, kiraz sapı, tarçın, kekik, biberiye gibi ler sayesinde vücudunuzu toksinlerden arındırabileceğinizi belirtiyor.

Yeşil Çay, içinde bulunan kafein türevleri nedeniyle fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici (analeptik) bir içecek olarak bilinmektedir. Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta in sökülmesine yardımcı olur. Yeşil çay, yağ yakıcı (lipolitik) ve glikojenolitik özelliktedir. Yağ yakıcı etkisi klinik çalışmalar ile de ortaya konulmuştur.

Dut yaprağı, besinlerdeki kompleks şekerlerin (oligo- ve nişasta gibi polisakaritler) bağırsaklarda basit şekerlere dönüşümünü sağlayan enzimleri (alfa-glikozidaz) baskılayarak emilimlerini engellemekte ve bu suretle şekerin vücutta yağ şeklinde depolanmasını engellemektedir.

Mate yaprağı, kafein ve teobromin gibi yağ yakıcı etkili bileşenleri sebebiyle kilo vermede de etkili olan bir bitkidir. Uyarıcı etkisi dışında vitamin, amino asit bileşimi ve antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Funda yaprağı idrar artırıcı etkisi ile vücuttan ödemin atılmasını sağlar.

Barut Ağacı, kabızlığa karşı etkili bir bitkidir, bağırsakların hızlı boşaltılamasına yardımcı olurken, sancıya yol açmaması bir avantajdır.

Kiraz Sapı, idrar artırıcı özelliğinin yanı sıra zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin bozulmasını önlemektedir.

Tarçın, şeker metabolizmasının düzenlenmesi ve insülin direncinin kontrol altında tutulması konusunda etkileri ortaya konulmuş bitkiler arasında yer alıyor.

Kekik, uçucu yağının mide asidi ve safra artırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkisiyle sindirimi kolaylaştırır.

Biberiye, birçok sağlık probleminin çözülmesinde yardımcı olan bir bitkidir. Yapılan deneysel çalışmalarda pankreatik lipaz enzimini baskılayarak bağırsaklardan yağın emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı önleyici bir etkisi olduğu belirtilmektedir. Ayrıca safra salgısını artırarak bilhassa yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırmaktadır. Diğer taraftan, biberiye yapraklarının idrar söktürücü özelliği vücuttan ödemin atılmasını sağlar.

BİZE ULAŞIN