[Alt-Text]
YAZIYI GÖNDER
Adınız, Soyadınız
E-posta Adresiniz
Alıcı E-posta
Mesajınız
www.harpersbazaar.com.tr

Yan haklar maaştan daha fazla önemseniyor

Orta ve üst düzey yönetici adaylarının çalışacakları firmalardan beklentileri boyut değiştirdi. Önceden öncelikli olarak maaşı önemserken, artık şirketin getirdiği yan haklara daha fazla önem veren adaylar, maaş ne kadar tatmin edici olursa olsun çok sık teklif ret yapıyor.

Adayın ay içerisinde aslında kendi kazancından harcayacağı kalemlerin şirketin bütçesinden desteklenmesi artık daha cazip geliyor. İşe alım mülakatlarında teklifleri değerlendirirken yan hakları daha fazla ön planda tutan adaylar, maaş beklentilerini ikinci planda tutabiliyor.

Son dönemlerde yan hakları yetersiz bulup çok fazla teklif ret yapan adayla karşılaştıklarını belirten Hugent İnsan Kaynakları İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya: "Yan haklar bugün maaşı destekleyen en önemli unsur. Adayın özel sağlık, bireysel emeklilik, cep telefonu, araç, benzin gibi ihtiyaçlarını şirketin desteklemesi artık daha önemsenir oldu. Adaylarla iş mülakatlarında teklif aşamasına geldiğimiz son görüşmelerde yan haklar sebebiyle çok sık teklif ret aldık. Bazı adaylar ücret teklifleri istedikleri noktada olmasa bile, yan hak detayları tatminkar olduğu için iş teklifini kabul edebiliyorlar. Elbette burada birçok detay devreye giriyor. Adayların firmayı, lokasyonu, iş tanımını ve organizasyon şemasını iyi araştırması ve kariyer beklentilerini iyi değerlendirmesi gerekiyor" diyor.
Finans ve FMCG Sektörlerinde Teklif Retlerle Daha Sık Karşılaştık
Özlem Veryeri Taşkaya: "Daha yüksek bir maaş teklifi almasına rağmen aday teklifi reddediyorsa bunun daha çok firmanın finansal duruşu, çalışanlarının piyasadaki algısı, firmanın kariyer olanakları ile doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut şirketinde önü açık, kariyer beklentisinin karşılanacağını öngören bir aday, daha yüksek bir ücret teklif edilse bile kariyer vizyonu ile örtüşmeyen bir rolü reddedebiliyor. Son dönemlerde karşılaştığımız teklif retlerde adayın mevcut firmasındaki fırsatı daha açık görmesi, bağlı bulunacağı yönetici ile iletişimi ve kendisine sunulan iş tanımının kapsamı öne çıkan nedenler olarak sayabiliriz. En çok Finans ve FMCG sektöründe teklif retlerle karşılaşıyoruz. Alternatif kanalı daha zengin olan, adaya birden fazla firmanın talepte bulunduğu pozisyonlar teklif retlerde en çok karşılaştığımız kanallar diyebiliriz" diyor.

YORUM YAP

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HARPERS BAZAAR veya harpersbazaar.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN