Cildimize iyi ürünler ile bakım yapmak faydalı olsa da yeterli değil. Sağlıklı bir bedene sahip olmak, sağlıklı ve parlak bir cilde de sahip olmak anlamına geldiğinden düzenli olarak spor yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Bedeniniz ve cildiniz için gerekli antioksidanları ve vitaminleri almak, doğru cilt bakım ürünleri kullanmak, vücudunuza ve hücrelerinize yeteri kadar su almak, doğru beslenmek ve stresle başa çıkmak; kapsamlı sağlığa ulaşabilmek için uygulanması gereken en temel yöntemlerdir. Bununla birlikte sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı egzersiz ise bütün bu yapılanların yanında sizin sağlık bütünlüğünüzü korumak ve vücudunuzun en verimli şekilde çalışabilmesi için ihtiyacınız olan aktiviteler bütünüdür. Egzersiz sağlıklı ve güçlü bir beden için çok önemli bir unsurdur. Ancak sadece kilo vermeye veya direnç kazanmaya yönelik antrenmanlardan ziyade; ruhsal ve fiziksel açıdan kapsamlı, maksimum bir sağlık seviyesine kavuşarak iyi hissetmenizi sağlayacak bir programınız olmalı. Bu nedenle katı ve sıkıcı bir program yerine, yapmaktan keyif aldığınız egzersizleri programınıza dahil etmelisiniz. Bir spora devam edin, yoga yapın, dağ yürüyüşüne çıkın, yüzün. Güç antrenmanları ve koşudan hoşlanıyorsanız tüm gücünüzle bunu yapın. Önemli olan egzersizi eğlenceli hale getirmek, yaparken keyif almaya odaklanmak ve sizde işe yaramasını sağlamaktır. Unutmayın ki egzersiz zorunlu bir aktivite değil, yapmaktan keyif aldığınız yaşamınızın bir parçası olmalıdır.

Felsefem tüm sisteminizin birbirine bağlı olduğu üzerine kuruludur. Fiziksel olarak formdaysanız, sisteminizin tümü daha sorunsuz bir biçimde işleyecektir. Şekilsiz bir vücudun sebep olabileceği enerji yoksunluğu, yüksek tansiyon, yüksek diyabet riski ve daha birçok problemle uğraşmak zorunda kalmayacaktır. Güçlü bir beden ile pek çok hastalığa meydan okuyabilirsiniz. Çalışmalar; in rahatlama, stresi azaltma ve sağlıklı uyku düzeni sağlamada faydalı olduğunu göstermektedir. Egzersiz endorfin salgılanmasını sağlar, bu da beyninizde kendinizi iyi hissetmenize neden olan kimyasallar salgılanmasına neden olur. Mutlu bir yaşam için egzersiz günlük hayatınızın bir parçası olmalıdır.

Kendi gözünüzdeki imajınızı forma sokun. Biraz şekilsiz bir vücuda sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bu kendinizle ilgili fikirlerinizi etkiler. Haftada en az birkaç kez kendinizi iyi hissedeceğiniz egzersizler yapın. Basit bir kendini geliştirme aktivitesi bile size gurur verecektir. Aynada sonuçları görmeye başladığınızda kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Egzersiz fazla yağı vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur. Ayrıca egzersizin selülit ve çatlaklarınızı tamamen geçirmeyeceği doğrudur ama biraz egzersiz görünümlerinde azalma sağlayabilir. Çukurlar bollaşmış dokuların üzerinde olduklarında sıkı kaslara oranla daha fazla görünürler. Daha orantılı bir vücuda sahip olmak ve selülitlerinizi daha az görünür hale getirmek için bu bölgelere odaklanan basit egzersizler yapmayı deneyin.

DR.Howard MURAD / GÜNAYDIN

BİZE ULAŞIN