Öksürenler dikkat!

İnatçı öksürüğe doğal çözüm. Prof. Dr. Ahmet Küçükusta, 3 haftadan uzun süren öksürenlere, ballı kahve içmelerini tavsiye etti.

Bu kış grip herkesi bıktırdı. Tam 'iyileştim' derken ikincisi yakamıza yapıştı. Grip geçse bile, arkasında inatçı öksürüğü bıraktı. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, solunum yolları enfeksiyonunu takiben ortaya çıkan ve 3 haftadan uzun süren öksürüğün tedavisinde ballı kahvenin kortizondan bile daha etkili olduğunu açıkladı.

Uzmanlarca yapılan araştırmalar sonucu ballı kahvenin öksürüğü kestiğinin saptandığını belirten Prof. Dr. Küçükusta, "Balın öksürüğe iyi geldiği çoktan beri bilinir ama bunun mekanizması belli değildir. de alternatif tıpta tedavisi için tavsiye edilen ilaçlardan biridir ve balla birlikte verilerek her ikisinin beraber daha etkili olabilecekleri anlaşılmıştır" dedi. Zencefille balın da öksürüğe iyi geldiğini söyleyen Prof. Dr. Küçükusta, "Balın gerçek olduğundan emin olun ki, şifa bulun" uyarısında bulundu. Çocukların da bal tüketmesinin gelişim ve bağışıklık sistemi açısından önemli olduğunu belirten Küçükusta, yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor…

Öncelikle burundan nefes alıp vermeniz gerekiyor. Bunun için de evin ısısının 20-21 derece, neminin de yüzde 45-50 arası olması şart.

Odalar her gün havalandırılmalı; solunum yollarını tahriş edecek parfüm, deterjan vb. kokular olmamalıdır.

Yatak odasının güneş görmesi ve toz barındırabilecek eşyalar olmaması da çok önemlidir.

TAKVİM

BİZE ULAŞIN