yapıyor!

Pek çok kişinin kilo almamak için şeker yerine kullandığı yapay tatlandırıcılar kısırlığa yol açıyor.

Suni şeker özelliği taşıyan tatlandırıcılar, kilo kontrolünü sağlamak için kullanılıyor. Ancak bu durum rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. Yapay tatlandırıcıların doğurganlığı baltaladığını söyleyen Doç. Dr. Hakan Çoksüer, "Gebe kalmak isteyenler tatlandırıcılardan uzak dursun. Çünkü bunlar hem kadın hem de erkeklerde kısırlığa yol açıyor" diyor. kullanan kadın-erkeklerin yumurtalık ve sperm kalitesinin önemli ölçüde düştüğünü belirten Doç. Dr. Çoksüer, "İçerisinde yer alan aspartam adlı madde doğurganlığı azaltıyor. Özellikle diyet kola yumurtalık gelişimini olumsuz etkiliyor. Kadınlar üzerindeki zararları saymakla bitmiyor" şeklinde konuşuyor.

Kola, tatlı sakız, jel şekerler gibi gıdaların da anne-babalık yolunu kapattığına dikkat çeken Doç. Dr. Çoksüer, şu uyarılarda bulunuyor: "Yapay tatlandırıcıların önemli bir etkisi olan durum da bağımlılık yapmasıdır. İçindeki maddeler kişide sürekli bir istek gelişiyor. Bu alışkanlık zamanla kişinin fizyolojik dengesini bozuyor. İçerisinde aspartam olan gıdalardan küçük-büyük, kadın-erkek herkesin uzak durması gerekiyor."

Cinsel hayata darbe

Doğurganlığı vuran yapay tatlandırıcılar, diyet kolalar, tatlı sakızlar ve jel şekerler cinsel hayatı da sekteye uğratıyor. Doç. Dr. Hakan Çoksüer, hem kadın hem de erkeklerde yaşanan olumsuzlukları şöyle anlatıyor: "Kadınlarda adet düzensizliği, cinsel isteksizlik, gebelik oranında düşüş, yumurtalık fonksiyonlarında azalmalar görülüyor. Erkeklerde ise testis fonksiyonlarında ve testosteron hormonu üzerinde düşüşler, libidoda azalma ve sperm kalitesinin düşüklüğü ortaya çıkıyor."

TAKVİM

BİZE ULAŞIN