YAZIYI GÖNDER
Adınız, Soyadınız
E-posta Adresiniz
Alıcı E-posta
Mesajınız
www.harpersbazaar.com.tr

Sigara omurgayı da yoruyor

Küresel bir sorun olan sigara, alkol tüketimi ve buna bağlı hastalıklar önemli sağlık sorunlarına neden oluyor. Vücudumuzdaki tüm organları etkileyen sigara, vücudumuzu birbirine bağlayarak bir köprü görevi gören omurgamızın sağlığımızı da olumsuz etkiliyor.

Sigaranın sağlığımız üzerinde yarattığı olumsuz etkiler herkes tarafından bilinen bir gerçek. Vücudumuzdaki bütün organları olumsuz olarak etkiyen sigara, bronşit astım, mide ülseri ve kalp damar hastalıkları, dudak testis gırtlak kanserlerine neden olduğu gibi omurga sağlığını da olumsuz etkiliyor. Omurlar arasındaki disklerin beslenmesini ciddi derecede bozuyor.

"Sigara içenler içmeyenlere göre yaklaşık 45 kat daha fazla bel ve boyun hastalıklarına yakalanma riskine sahip."

Bu bilginin bilimsel olarak kanıtlandığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk; "Sigara içenler ne kadar egzersiz yaparsa yapsınlar sigara içmeyenlere göre yaklaşık 45 kat daha fazla bel ve boyun hastalıklarına yakalanma riskine sahip. Çünkü sigara tüketimi kemikler arasındaki yastıkçıkların çabuk eskimesine neden oluyor. Ayrıca alkol tüketimi de benzer sorunlara yol açıyor. Ama söz konusu tüketim sosyal içiciliğin dışında kalan alkolizm düzeyindeki kişiler için geçerli." dedi.

YORUM YAP

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HARPERS BAZAAR veya harpersbazaar.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN