Metabolizmanızı hızlandıracak öneriler

Günlük rutininizde yapacağınız birkaç değişiklik ile metabolizmanızı hareketlendirebilirsiniz.

Kulağa çılgınca geliyor olabilir; ancak meyveleri, sebzeleri ve tam tahıllı yiyecekleri çiğnerken ve yüksek lifli besinli sindirirken harcadığınız enerji ile %10 daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Protein sindirilirken daha fazla enerji harcamasının yanı sıra sizi daha tok ve mutlu kılar. Öğünlerinize bunu da eklemeyi ihmal etmeyin.

Her yemekten ve atıştırmalıktan önce yere yatın ve 15-20 şınav çekin. Kısa süreli egzersizler gün içinde yaktığınız kalori miktarına +200 eklemenizi sağlar.

Yeşil çay, içerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Eğer yeşil çay içmeyi sevmiyorsanız vücudunuzun dehidrasyona maruz kalarak ağırlaşmasının önüne geçmek için su içmeyi ihmal etmeyin.

Stres sadece yüksek kalorili abur cuburlar tüketmenize neden olmaz; aynı zamanda metabolizmanızı da yavaşlatır. Yoğun iş temposu arasında kendinize zaman tanımanız bu açıdan son derece önemli. Masa başında yarım saat meditasyon yapmanız zorsa yüksek tempolu bir müzik açın ve dans edin veya kısa bir yürüyüş yapın.

BİZE ULAŞIN