Aklınızı şekillendirin

Zihninizin de kaslarınız gibi sağlıklı ve genç kalabilmesi için egzersize ihtiyacı var. Verdiğimiz ipuçlarını izleyip testleri deneyerek zihninizi eğitin ve hafızanızı kuvvetlendirin.

Uzmanlar beyninizi doğru şekillerde harekete geçirerek zihninizi gençleştirebileceğinizi söylüyorlar. Bir hafta boyunca her gün yapacağınız birer saatlik çalışmaların kendinizdeki farkı görmek için yeterli olacağını söylesek inanır mıydınız? Bulmaca veya sudoku meraklısı değilseniz de endişelenmenize gerek yok. Zeka gelişim uzmanlarına göre burada verilen ipuçları kendinizi genç hissetmenize ve hafızanızı tazelemenize yetecek nitelikte.

AKTİF OLUN
Haftada üç kez hızlı tempoda yapacağınız 30'ar dakikalık yürüyüşler konsantrasyonunuzu, öğrenmenizi ve soyut düşünme gücünüzü yüzde 15 oranında artırıyor. Aynı zamanda Alzheimer ve bunama riskini de yüzde 60 oranında azaltıyor.

BÜTÜN GÖZLER SAĞA
Manchester Metropolitan Üniversitesi'nde yapılan çalışmaya göre gözlerinizi soldan sağa doğru hızlı şekilde belli bir süre hareket ettirmeniz hafızanızı destekliyor. Çalışmaya göre 30 saniyelik egzersiz sonrasında gönüllülerin verilen kelime listesini yüzde 10 oranında daha iyi hatırladıkları tespit edildi.

SABAHI DEĞERLENDİRİN
İş görüşmesine gidecekseniz veya dikkat isteyen bir işiniz için çalışmanız gerekiyorsa, bunları günün ilk işleri olarak belirleyin. Sussex Üniversitesi'nin çalışmasına göre gün ortasından önce sınavı olan öğrencilerin başarı oranı, günün ikinci yarısında sınavı olanlara göre yüzde beş daha yüksek yani sabah saatleri beyninizin en taze ve keskin olduğu zamanlar.

AKIL JİMNASTİĞİ
Duke Medical Center'a göre zihin jimnastiği günlük hayat içinde mental zekayı geliştirmenin en kolay yolu. Bunu yapabilmek için işe giderken, her gün gittiğiniz yoldan farklı bir yol kullanın, evinizin kilidini gözleriniz kapalıyken açmayı deneyin, alışık olduğunuzdan farklı bir markette alışveriş yapın. Günlük rutininizde yapacağınız ufak değişiklikler fiziksel ve duygusal algınızı artırarak hafızanızı kuvvetlendirir.

UNUTMAK İYİDİR
Gün içinde edindiğimiz bilgilerin yüzde 90'ı ile yüzde 95'ini unuttuğumuz bir gerçek ve bu durum yaşa bağlı değil, daha çok aktif unutma süreci ya da çoğunlukla seçici hafıza olarak adlandırılan durumdur. Gerçek olan şu ki her şeyi hatırlamamıza imkan yok. Bu nedenle eğer gerçekten hatırlamanız gereken bir şey varsa onu uzun süreli hafızanıza yerleştirmeye konsantre olmak durumundasınız. Karşılaştığınız bir bilgi ilginizi çekse bile siz onu aklınızda tutmak istemediğiniz takdirde kısa süreli hafızanıza yerleşir ve sadece iki dakika kadar aklınızda kalıp uçar gider.

ŞEKERLEME YAPIN
Bilim adamları sadece altı dakika gözlerinizi kapalı tutmanın zihninizi tazelemenize yardımcı olacağını söylüyorlar. Hepimiz iyi bir gece uykusunun zihinsel performansı artırdığını biliyoruz. Fakat Alman bilimadamları kısa bir şekerlemenin de önemli ölçüde hafızanızı geliştireceğini söylüyor.

AKIL İÇİN BALIK
Fransız bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre omega 3 yağları açısından zengin gıdalarla beslenenler bunama riskini yüzde 60 oranında düşürüyor. Haftada en az bir kez balık tüketimi de bunamaya karşı yüzde 40'lık bir koruma sağlıyor. Somon, ton balığı ve uskumru ile kendinizle birlikte aklınızı da besleyebilirsiniz.

İKİNCİ DİLİ ÖĞRENİN
London College Üniversitesi'ne göre birden fazla lisan konuşan insanlar daha gelişmiş beyinlere sahipler. Ana dilinin yanı sıra ikinci bir dili de aynı şekilde konuşabilen kişilerle yapılan çalışmaya göre aklı zorlamak beyinde yapısal gelişim sağlıyor. Ne kadar erken yaşta dil öğrenmeye başlanırsa da o kadar iyi. Birden fazla lisan konuşan insanlarda hafıza ve dikkati yöneten gri beyin hücrelerinin daha yoğun olduğu da gözlemleniyor.

BİZE ULAŞIN