Östrojen dengesi

Anti-aging ve Regenerative Tıp Uzmanı Dr. Munoz Paris, östrojen dengesizliğini ve tedavi yollarını anlatıyor.

Hepimiz menopoz döneminde, östrojen hormonumuzun azaldığını biliyoruz. Buna rağmen, bazı kadınların menopoz ve menopoz öncesi dönemlerde anormal oranda yüksek östrojen düzeylerine sahip olması çok yaygın görülen bir hormon problemi. Genelde östrojen fazlalığına, progesteron eksikliği de eşlik eder. Kliniğimizde doğal progesteron tedavisiyle östrojen hormonu dengelenmekte. Düşük lifli beslenme, toksinlerin karaciğere aşırı yüklenmesi ve çevredeki toksinler östrojen baskınlık sendromuna katkıda bulunan faktörler. Östrojen egemenliği altında olan bir kadının adet düzensizliği yaşaması sıklıkla karşımıza çıkar. Bazı kadınların yaşamlarının bir döneminde bazen diyet, bazen de karaciğer yetmezliği ve çevresel faktörlerin bir sonucu olarak ovülasyonsuz (yumurtlama olmadan) östrojen hakimiyeti gelişebilir. Olgunlaşma, yumurtayı çevreleyen korpus luteum adet döngüsünün son yarısında, progesteron üretmek için devam eder. Ovülasyon (yumurtlama) olmazsa, az progesteron üretilir, bu da kadınlarda östrojen dengesizliğe neden olur.

Genellikle PMS döneminde yaşadığımız şişkinlik, sıvı tutulması ve göğüs hassasiyetine neden olan hormon dalgalanmaları kadın olmanın doğal bir parçası olarak düşünülmektedir. Bu belirtiler, yüksek östrojen düzeyleri veya vücutta östrojen hakimiyetinin işareti olabilir. Yüksek östrojen taşıyan kadınlar, kalça, uyluk ve düşük karın çevresinde aşırı kilo alma ve zor kilo kaybediyor. Lupus ve tiroidit dahil otoimmün bozukluklar da östrojen hakimiyeti ve diğer hormon dengesizlikleriyle bağlantılı bulunmuştur. Erkeklerde yüksek östrojen, cinsel libido kaybı, artmış karın yağ kitlesi, büyümüş prostat ve prostat kanserine sebep olur. Aslında, östrojen tüm prostat kanseri vakalarının yüzde 50 önemli bir katkıda bulunmaktadır.

Peki günümüzde bu kadar çok insanın yüksek östrojen taşımasının sebepleri neler? Bunun birkaç farklı nedeni var: Ksenoöstrojenlerin, sentetik hormonlar, fazla kilo ve vücuttan aşırı östrojenin giderilmesi. Ksenoöstrojenlerin olarak adlandırılan toksik östrojenler, erkeklerde ve kadınlarda östrojen hakimiyetine yol açar. Plastik su şişeleri, ev temizlik kimyasalların yanı sıra endüstriyel kimyasallar ile temas edebilir. Ksenoöstrojenlerin, oral veya enjeksiyon yoluyla büyüme hormonu verilen, özellikle domuz eti, sığır eti ve süt inekleri gıda kaynaklarında bulunabilir. Bütün çiftlik hayvanlarında hastalık önlemek için kullanılan antibiyotik kalıntıları, bu ürünleri yediğinizde hormon dengesizlikleri ve östrojen hakimiyetine yol açabilir. Sentetik hormonların reçete edilmesi de yüksek östrojenin bir diğer sebebi. Doğum kontrol hapları ve hormon replasman tedavisi ayrıca östrojen egemenliğine neden olabilir. Aynı zamanda aşırı kilolu ya da obez olmak, östrojen seviyesini yükseltir. Aşırı kilo da östrojen oluşturur. Günlük fazla östrojenin ortadan kaldırmak için tavsiyelerim: Her gece sekiz-dokuz saat uyuyun, günde sekiz- on iki bardak su için, her hafta birkaç defa egzersiz yapın, özellikle yapraklı yeşil sebzeler tüketin, hormonlu etlerden ve plastik şişelerden uzak durun. Mümkün olduğunda zararlı östrojenlere daha az maruz kalmak için organik gıda maddelerinden oluşan saf ve temiz diyete özen gösterin.

BİZE ULAŞIN