Başarılı insanlar bu sözleri söylemiyor

Başarılı insanlar fikirlerini açıklamaktan çekinmezler. Hatta başarılı olmalarının en büyük nedeni fikirlerini korkmadan açıkça ifade edebilmeleridir çoğu zaman.

Bu nedenle inandığınız fikirleri topluluklar arasında dile getirmekten siz de çekinmemelisiniz. Ancak bazı sözler vardır ki, aslında çok derinde sizin endişeleriniz, kaygılarınız ve zayıflıklarınız hakkında ciddi ipuçları verir. İşte fikirlerinizi açıklamaktan çok, bu sözleri sarfetmemek üzerine dikkatinizi toplamalısınız. Çünkü başarılı insanlar bu sözleri asla sarfetmezler.

1- "HER ZAMANKİ YOLU İZLEDİM"

Özellikle teknolojinin çok hızlı gelişmesiyle birlikte her gün yeni yöntemler ve yeni yollarla karşılaşıyoruz. Ve ortamlarda aynı yolu izleyerek iş yapmak artık eskisi gibi geçerli bir iş yapış şekli değil. Bu nedenle bu gibi bir cümleyi kurmadan önce 2 bin kere düşünmeniz gerekiyor.

2- "BU BENİM HATAM DEĞİL"

İş yerindeki rolünüz ne olursa olsun bir hata yaptığınızda bunu kabul edebilir bir insan olun. Eğer en ufak bir hatanızı bile kabul etmezseniz iş arkadaşlarınız bir süre sonra sizinle ortak projelerde birlikte olmaktan çekinir ve yalnız bir insan haline dönüşürsünüz.

3- "YAPAMAM"

Tüm hayatınızda geçerli olsa da iş hayatınızda size olan saygıyı sarsacak bir kelime varsa o da budur. Siz siz olun, bu son derece sevimsiz cümleyi kullanmayın ve bunun yerine alternatif bir çözümle gelin. Mesela "bu gece mesaiye kalamam" yerine "yarın erkenden gelebilirim" ya da "bu dosyayı hazırlayamam" yerine "Henüz nasıl hazırlayacağımı bilmiyorum." gibi daha tolere edilebilir cümleleri tercih edin.

4- "BU ADİL DEĞİL"

İnanın hayat hiç kimse için adil değil. Yani başınıza ne geldiyse bu sadece sizin başınıza gelmedi. Bu nedenle insanlara karşı bu gibi bir cümle kurmak karşı tarafta sadece sizin olgun biri olmadığınız hissini bırakır. Bunun yerine haketmediğiniz bir şeyi yaşadığınızı düşündüğünüzde duygularınızı daha açık ifade etmeyi deneyin. Bunun neden sizin başınıza gelmiş olabileceğini anlamak üzerine sorular sorun.

5- "İŞ TANIMIMDA YOK"

Gün gelir patronunuz sizden iş tanımızda olmayan bir şey isteyebilir. Bunun hoş ve kabul edilebilir bir şey olduğunu söylemiyoruz ancak bu gibi durumlarda direk reddetmek ve bu sert cümleyi kurmak yerine o işi başarıyla yerine getirin. İşi yaptıktan sonra patronunuzla ayrıca bu konu hakkında konuşabilir, iş tanımınızı güncellemenizin gerekli olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER:

TATLI KRİZİNİ ÖNLEME YÖNTEMLERİ

ŞEHRE YAKIN HAFTASONU KAÇIŞ ROTALARI

HAFIZAYI GÜÇLENDİREN 12 BESİN

BİZE ULAŞIN