İyi bir nasıl olmalı?

Sorunun cevabını yani VIP partilerin olmazsa olmaz bileşenlerini Özlem Avcıoğlu, Cem Mihrap, Deniz Marşan, Mehmet Koryürek, Deniz Kulaçoğlu, Aytül Fıratoğlu ve Yonca Bagana’ya sorduk.

Gökçe Burdurlu Cömert

ÖZLEM AVCIOĞLU
Travelmodus.Com ve Haaz Kurucusu

Size göre bir partinin olmazsa olmazları neler?
Öncelik çağırılan kişilerin seçimi, uyumu ve eğlenme kapasiteleri olmalı elbette. Ardından da müzik, mekan, ev sahibinin rahatlığı, kendisinin de eğlenmesi ve ikramlar.

Şimdiye kadar katıldığınız en unutulmaz partinin ev sahibi kimdi?
Kendi evimizde verdiğim her Mart ayının son haftasına rastlayan geleneksel doğum günü partilerim. 120-140'a yakın ve kendimi yanlarında iyi hissettiğim arkadaşımın katıldığı, her gelenin eğlendiği, uzun seneler konuşulan, her yıl tekrarı beklenen partiler oldu hepsi.

O anılar arasında aklınıza ilk geleni anlatmanızı istesek…
Teşvikiye'deki bir apartmanın en üst katındaki evimizde düzenlediğim doğum günü partilerimden birinde, yoldan geçen hiç tanımadığımız insanlar sokağa taşan müzik ve kahkaha seslerini duyup "Burada eğlenceli bir şeyler oluyor!" diyerek bize katılmışlardı.

Yaptığınız seyahatlerden unutamadığınız bir parti destinasyonu var mı?
Venedik'te 2008 yılında bir yatın suya indiriliş partisine katılmıştım. Üç gün ve üç gece boyunca devam eden mükemmel bir organizasyondu. Venedik bence herhangi bir veya kutlama için çok büyülü bir şehir.


Deniz Marşan; Özlem Avcıoğlu'nun evinde düzenlediği, dansçıların da bulunduğu 150 kişilik partiden kareler; Jeff Leatham çiçekleriyle yarattığı bir konseptten

AYTÜL FIRATOĞLU & YONCA BAGANA
Aytul & Yonca Kurucuları

Size göre bir partinin olmazsa olmazları neler?
Şahane bir parti için kesinlikle dekorla uyumlu doğru ışık, konukların stiline göre tasarlanmış bir müzik listesi ve özenle hazırlanmış içecekler gerekli.

Şimdiye kadar katıldığınız en unutulmaz partinin ev sahibi kimdi?
Bize uğur getirdiğine inandığımız bir müşterimiz için tasarladığımız gazino konseptli partiydi. Geçtiğimiz yılbaşında, oldukça minimal hatlara sahip boş duran bir evi, komple dekore ederek 80'lerin gazinolarına dönüştürdük. Geceyle ilgili hiçbir fikri olmayan konukların hepsi ilk önce ev sahibinin oturduğu eve şık bir yılbaşı davetine geldi. Dj'in performansı arasında geçmişin gazino kültürünün simgelerinden iki farklı sanatçı birer şarkı söyleyip süzülüp gitti. Konuklar bu şaşkınlıkları yaşarken bir anda gelen fasıl grubu onları gazinoya davet ettiklerini söyledi. Ev sahibinin kendi evi ve gazino olarak dekore ettiğimiz bölüm, bir tünelle birbirine bağlamıştı. Konuklar buradan çıktıklarında karşılarında her detayıyla düşünülmüş gerçek bir gazino buldu.

Ev partisi planlayanlara hangi iş sırasına göre organize olmalarını önerirsiniz?
Öncelikle davetli listesini hazırlayın. Bu listede birbirlerini tanımasalar bile aynı tarzda eğlenceden hoşlanacağına inandığınız kişileri bir araya getirin. Önemli olan önceden tanışmış olmaları değil; aynı eğlence frekansını tutturabilmeleri. Partinizin konsept ya da dekoruna karar verdikten sonra dj arayışınız başlasın. Birlikte çalışacağınız dj'i doğru şekilde yönlendirmeniz büyük hassasiyet taşıyor. O gece sürprizlerle karşılaşmayın, mutlaka çalmasını istediğiniz paraların bir listesini verin. Sonrasında iyi bir bar ve catering ekibi seçin. Ve her şeyin ötesinde o gecenin sizin geceniz olduğunu unutmayın. Bol bol eğlenin, dansı ilk başlatan ve pisti son terk eden mutlaka siz olun. Partinizin içine konseptinize göre minik sürprizler eklemeyi ihmal etmeyin.

CEM MİRAP
Lucca ve Cantınery Kurucusu

Size göre bir partinin olmazsa olmazları neler?
İyi müzik, iyi içecek seçkisi ve mutlu insanlar. Yer hiç fark etmez!

Şimdiye kadar katıldığınız en unutulmaz partinin ev sahibi kimdi?
Pek çok parti sayabilirim... İstanbul ve New York'ta birçok ev partisi, New York'ta yaşadığım yıllarda katıldığım Madonna'nın doğum günü partisi, İbiza'ya ve Ultra Müzik Festivali'ne gidişlerimdeki kulüp partileri unutamadığım anlardan bazıları.

Lucca'da düzenlediğiniz partilerden aklınızda kalan unutulmaz bir anı var mı?
Eşimin benim için düzenlediği sürpriz doğum günü partisi. Lucca'da bütün arkadaşlarımın Black Tie giyerek bana sürpriz yaptığı ve benim son ana kadar anlamadığım sürpriz 40. yaş doğum günüm benim için en unutulmaz olanıdır herhalde. Bir de tabii Lucca'nın açılış gecesinde dj'lik yaptığım günü.

Ev sahipliğini yaptığınız partilerde mutlaka bulundurduğunuz favori atıştırmalıklarınız hangileri?
Bol baloncuklu kokteyller eşliğinde parmesanlı veya Japon mutfağına ait her şey.


Deniz Kulaçoğlu'nun aranjmanlarını yaptığı, Fenix'te gerçekleşen ve mimoza ağırlıklı bir dekora sahip davetten; Lucca'nın kurucusu Cem Mirap

DENİZ KULAÇOĞLU
Lisan-ı Ezhar Kurucusu

Size göre bir partinin olmazsa olmazları neler?
Parti mekanının özüne sadık kalarak ufak, zorlama olmayan sade dokunuşlarla dekorda şıklık yakalamak, çok iyi bir ses sistemi ve büyük mumlar benim için vazgeçilmez detaylar. Ev sahibinin enerjisini gece boyunca yüksek tutması da.

Şimdiye kadar katıldığınız en unutulmaz partinin ev sahibi kimdi?
İngiliz bir şirketin organizasyonunu üstlendiği, Floransa'da iki gün süren bir düğün. Floransa'da Giardino Torrigiani'nin bahçesinde düğün öncesi yemek davetine katıldık.

Bir parti için çiçeklerle yaptığınız en ilginç süslemeyi anlatır mısınız?
Mekanın girişinden dans pistine kadar eşlik eden tavandan asılmış beyaz kokulu çiçeklerle süslenmiş dev bir çalı bulutu enstalasyonu.

DENİZ MARŞAN
Room & Rumours Kurucusu

Size göre bir partinin olmazsa olmazları neler?
İyi müzik, iyi ışık ve pozitif insanlar.

İyi bir partinin davetli listesini hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir?
Size keyif vermeyen insanları elemek gerekiyor öncelikle. Aynı şekilde yalnızca orada görünmek için gelip sosyal medyaya düşenleri de. Eğlenen, dans eden, mutlu kişiler davetli olmalı.

Şimdiye kadar katıldığınız en unutulmaz partinin ev sahibi kimdi?
Çok fazla var ama sanırım en iyisi Sardunya'da gittiğim ev partisiydi, şato demek daha doğru belki. Tam üç gün sürdü, altı çok iyi dj yaklaşık 10'ar saatten üç gün boyunca hiç ara vermeden müzik yaptılar. Ev sahibi ve arkadaşları tüm yemekleri kendileri hazırlamıştı. Her odada farklı bir ışık ve tema vardı. Tabii fotoğraf çekmek yasaktı, kimse de böyle bir şeye kalkışmadı.

MEHMET KORYÜREK
Dj

Size göre bir partinin olmazsa olmazları neler?
Her şey insanla başlıyor. Her zaman yeni deneyimlere açık bir topluluk, görmek ve görülmekten çok eğlenmeye gelen insanlar yani 'the party people' işin olmazsa olmazı. Hacimli bir mekan, üç boyutta da kendini hissettiren ama aynı zamanda samimi bir ortam. Tıkır tıkır işleyen bir bar. Mekan ve müziğe uygun abartısız ama işlevsel bir ışık sistemi. Void, Martin veya Funktion One ses sistemi. Eğer imkan varsa özel yapım bir Richard Long çıkma sistem de olabilir. Bütün bunları bir arada tutabilecek bir ev sahibi ve dj.

Şimdiye kadar katıldığınız en unutulmaz partinin ev sahibi kimdi?
O kadar çok unutulmaz parti var ki; Arhan Kayar ve ekibinin düzenlediği Kasımpaşa Un Fabrikası partileri, 909 tayfasının Stüdyo partileri, 95'te Radio 2019'un birinci yıl kutlama partisi…

Sizin düzenlediğiniz partilerden aklınızda kalan ilginç bir anınız var mı?
İki yıl önce Sound Cloud'da Turkish Edits adı altında, eski Türkçe parçaların daha dans edilebilir yeni düzenlenmiş versiyonlarını paylaşan hesabımızın gecelerini yapmaya niyetlendik. Amacımız sadece müzikle değil; yan etmenlerle katılanlara alışılmışın dışında bir deneyim sunmaktı. Tüm detayları üzerinde ince ince çalıştığımız etkinlikte Hey Douglas, Fattish ve benim yaptığım düzenlemelerle hep birlikte coştuk, eğlendik. Bu da deneyimi hatırlanabilir hale getirip hikayeleştirebilmenin her zaman çok önemli olduğunu gösteriyor.


Deniz Marşan'ın bu yaz sahne arkasından çektiği Woodstock Amsterdam'dan bir kare


Lisan-ı Ezhar Kurucusu Deniz Kulaçoğlu; Kulaçoğlu'nun Pera Paras'ta süslemelerini yaptığı tropik çiçek ve mum ağırlıklı 250 kişilik davettenAytül &Yonca kurucuları Aytül Fıratoğlu ve Yonca Bagana; İkilinin gazino konseptli partisinin girişi ve altta Kusama temalı partiden bir kare


Kulaçoğlu'nun süslemelerini yaptığı ve Four Seasons Atik Paşa Salonu'nda gerçekleşen 350 kişilik orman temalı davetten


DJ Mehmet Koryürek; Koryürek ile DJ Kabus Kerim Menta Teras'ta

BİZE ULAŞIN