Kış mevsiminde sıcak bir destinasyon arıyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Soneva Fushi Resort, Maldivler’deki herhangi bir otel değil; doğal, romantik, bağımsız bir yaşam tarzı.

İlker Topdemir

Avrupa'da kış başladı fakat bu mevsimi sıcak iklimiyle karşılayan artık bulunduğumuz yere daha da yakınlaştı. Zira buraya haftanın yedi günü İstanbul-Doha aktarmalı uçuşlarla ulaşmak mümkün. Qatar Havayolları'nın yeni Airbus 330 uçakları ve servisi ile üç saat 30 dakikada Male Velana International Havalimanı'na ulaşılıyor.

Uçuş süresince servis edilen lezzetler, Missoni pijama ve çarşaflar, Godiva çikolatalar, inanılmaz içecek menüsü ile zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Male'ye sabah saatlerinde iniş gerçekleştirdikten sonra otel görevlileri size lounge'a kadar refakat ediyorlar ve buradan 40 dakikalık bir deniz uçağı macerasına adım atıyorsunuz.

Bu deniz yolculuğu turkuaz mavisi okyanusun üzerinde süzülerek gerçekleşiyor ve sonunda villanızın önüne varıyorsunuz. Resort, her biri birbirinden farklı büyüklükte ve dekorda toplam 57 villadan oluşuyor. Ayrıca içinde dokuz farklı restoran, 24 saat açık tatlı ve dondurma odası, mahzen bulunuyor. Adadaki her şey organik ve hiçbir şekilde doğaya zararlı ürün kullanmıyorlar. Baa Atoll'a vardığınızda sizi otelin genel müdürü ve Mr. Friday karşılıyor. 'Mr. Friday kim?' diye soracak olursanız; kendisi her odaya atanan, her türlü sorunuzu ya da isteğinizi 24 saat boyunca iletebileceğiniz, birkaç gün geçtikten sonra alışkanlık yapan görevli...


Soneva Fushi Resort'ta banyo odanın içinde değil; gökyüzünü izleyerek duş almak için dışarıda yer alıyor.

Adaya ilk geldiğinizde size üzerinde '' yazan bir torba veriliyor. Adadan ayrılacağınız süreye kadar çıplak ayakla dolaşıyorsunuz. Villalar havuzlu ya da havuzsuz olarak ayrılıyor ve hepsi okyanusa beş saniye uzaklıkta konumlanıyor. Otelin özellikle en sevdiğim kısmı banyo ve tuvaletin dışarıda bulunmasıydı zira yıldızları seyrederek duş almak kadar güzel bir şey yok...

Soneva bünyesinde toplam dokuz farklı restoran bulunmakta ve hepsinin kendine göre bir enerjisi var. Bar(a) Bara, By The Bar, Down The Earth, Mihiree Mitha, Fresh in the Garden, Sobah's Restaurant, The Wine Cellar, In Villa Dining, Maldivler'in en geniş adası Soneva'ya yayılmış durumda. Hatta 'en iyi şef' ödülünü de elinde bulundurmakta. Bunun en önemli sebebi kuşkusuz adanın her tarafında açık sebze, meyve ve baharat bahçelerinin bulunması ve menülerin buradan toplanan mahsullerle hazırlanması. Aslında bu mercan adasında herhangi bir şey yetiştirmek imkansız ama Soneva, azim ile neler yapılabildiğinin en güzel örneği.

Ayrıca resort'un kendi arıtma tesisi de bulunuyor ve diğer ada otellerine bu konuda destek oluyorlar. Ayrıca otelin gökyüzündeki yıldız ve gezegenleri seyretmek için müthiş bir bölümü var ve gece saatlerce burada vakit geçirebiliyorsunuz.

Soneva ailesinin 2016 yılında açtığı Soneva Jani adlı bir başka otel daha bulunuyor; buraya da 60 dakika süren bir tekne yolculuğu ile ulaşılıyor. 24 okyanus villasının kendisine ait su kaydırağı, havuzu ve sahile direkt erişimi sağlayan bir merdiveni yer alıyor. Noonu Atoll bölgesindeki Soneva Jani'de otelde konaklama deneyiminin yanı sıra yeni yapılan villalardan satın almak da mümkün. 3.500.000 Dolar değerindeki bu villalarda kalmadığınız tarihlerde otele kiraya verebiliyorsunuz.


Okyanus villalarının denize direkt erişimi bulunuyor.

Bütün yatak odalarının tavanları otomatik olarak açıldığından geceleri yattığınızda yıldızları seyretmeniz mümkün oluyor. Bu tür romantik anları açık hava sinemasında siyah-beyaz Hollywood filmlerini okyanus kenarında yıldızlar altında izlerken de yaşayabiliyorsunuz. Gastronomiye gelince; otelde The Gathering, So FRESH, So Imaginative, So Engaging, So Starstruck adlarında farklı mutfakları deneyimleyebileceğiniz restoranlar karşınıza çıkıyor. Özetle Aralık ve Ocak aylarında içinizi ısıtacak bir yerler arıyorsanız; kesinlikle doğru yerdesiniz.

BİZE ULAŞIN