Pasta yapma sanatı

Suluboya efektli ve mermer görünümlü pastalar Arnavutköy’de konumlanan Vanilla Rococo’nun alameti farikası; peki Claudia Roditi tasarım anlayışını onlara nasıl aktarıyor?

Pelin Hasçalık
Fotoğraflar Selin Saral

'nun kurucusu 'nin tasarıma olan tutkusu onu ilk önce moda tasarımı eğitimine yönlendiriyor. Sonrasında pastacılık okuluyla birlikte ortaya çıkan şeyin beş duyuya birden hitap etmesi Roditi'nin kariyerini şekillendiriyor ve Vaniilla Rococo'ya hayat veriyor. Burada sanatsal pastalarını bizlerle buluşturan Roditi'nin iş anlayışını iki faktör belirliyor: mükemmeliyetçi olmak ve işini aşkla yapmak. "Düşünsenize, ortaya öyle bir şey çıkarıyorsunuz ki hem yemeğe kıyamayacağınız kadar güzel görünüyor hem de tadını aldıktan sonra sizi inanılmaz
derecede mutlu ediyor." diyen Roditi pasta tasarımlarının ardındaki hikayeyi anlatıyor.

Vanilla Rococo markasını kurmaya nasıl karar verdiniz?
Üniversitede aldığım moda tasarım eğitiminin ardından MSA'da pastacılık ve ekmekçilik okudum. Sonrasında Les Ottomans Hotel'de İtalyan şef Giovanni Terracciano'nun yanında bir süre staj yaptıktan sonra iki tutkumu birleştirmeye karar verdim ve böylece 2010 yılında Bebek'te Rococo Cakes adıyla kendime küçük bir atölye kurdum. Burada tariflerimi mükemmel hale getirene kadar denemeler yaptım ve işimde gelişmek için yurt dışında pek çok workshop'a katıldım. Kendimi artık bir dükkan açmaya hazır hissettiğim dönemde, Ulus'ta Vanilla Bakery adlı bir pastanenin devretmek istediğini duymamla kendimi orada bulmam bir oldu! 2013 yılında Vanilla Bakery ve Rococo Cakes'i birleştirerek Vanilla Rococo'yu kurdum.

Pasta tasarımlarınızda imzanızı taşıyan bir detay var mı?
Watercolor painting (suluboya efektli) pasta yalnızca Vanilla Rococo mutfağından çıkıyor. Mermer görünümlü pasta da imza tasarımlarımdan biri.

Bu tip farklı pasta tasarımlarında nelerden esinleniyorsunuz?
İlham noktalarımı birkaç referansla sınırlamam mümkün değil. Hoş bir insanın giyiminden, havadan, vintage bir koltuktan, mimariden, bir parfüm dükkanındaki kokulardan, kızımdan, sanattan, aşktan, kısacası her şeyden ve herkesten ilham alabilirim. Ama en çok hayallerinin peşinden giden insanlardan diyebilirim...

Vanilla Rococo'da hangi özel günler için neler tasarlıyorsunuz?
Yakın zamanda Vanilla Rococo'yu hem mahalle kültürünü hem de dinamizmi barındıran Arnavutköy'e taşıdık. Bu adreste kahve içmek, brownie'lerimizden yemek ve sipariş vermek isteyen misafirlerimizi ağırlıyoruz. Burada özel tasarım pastalar üretiyoruz, doğum odaları, baby shower'lar, nişan ve düğün gibi organizasyonlar için masalar hazırlıyoruz. Aynı zamanda 'kapgel' uygulaması için özel olarak hazırladığımız bir menümüz var; buradan da sipariş alıyoruz. Tüm modellerimizi Instagram'da @vanillarococo hesabından takip edebilirsiniz.

Özel siparişlerin tasarımını talepler doğrultusunda mı oluşturuyorsunuz yoksa karar tamamen size mi ait?
Vanilla Rococo'nun sade ama şık bir tarzı var; bunun dışına çıkmamaya özen gösteriyorum. Ayrıca renk uyumu benim için çok önemli. Kullandığımız çiçeklerden mumlara kadar en ufak detayın bile ahenk içinde olması gerektiğini düşünüyorum. Çizgimizin dışına çıkacağımızı düşündüğüm modeller istendiğinde ise alternatif tasarımlar önerip müşterilerimizle birlikte ilerliyoruz.

Hayat mottonuz nedir?
Aksiyona geçmek!

BİZE ULAŞIN