Mutluluk tarifleri

Elif Edes Tapan’ın son kitabı, hafif lezzetleriyle formuna dikkat edenleri anında tavladı. Tüy siklette kalmanın püf noktalarını ve son mutfak trendlerini kendisinden dinliyoruz.

Giriş Tarihi: 05.10.2018 10:18

Çimen Uzsoy G.

Mutlu Mutfak serisinin en yenisi Tüy Siklet'in hikayesi nedir?
, altı sene önce neredeyse tamamını yazdığım, tüm fotoğraflarını çektiğimiz bir kitap. Araya televizyon programları, farklı projeler ve sağlık sorunları girince askıda kaldı, yıllar sonra bir kısım tarifi yenileyip bazı yeni fotoğraflar çektik. Bu bir diyet kitabı değil, sağlığı tehdit etmeyen malzeme ve pişirme önerileri seçmeye özen gösterdiğim lezzetli, pratik, besin değerleri hesaplanmış tariflerin kitabı.

Konsept hafiflik olunca en çok hangi kategori zorladı, tatlılar mı?
Tatlı kategorisinde zorlanmadım ama ana yemek bölümü diğerlerine göre daha zor oldu diyebilirim. "Diyetteyim" hissi vermeden doyurucu, lezzetli ve göze hitap eden ana yemek tasarlamak kolay değil. Bu bir hayat tarzı olmalı ve alıştığımız klasik tarifleri bile lezzetlerinden çok ödün vermeden günümüz beslenme şartlarına uyarlamak mümkün.

'Süper gıda' konseptine inanıyor musunuz?
Geçmişin kötü tarım uygulamalarıyla doğasını kaybetmiş ürünler bugün esas özelliklerine kavuşturularak üretilmeye çalışılmakta. Yüzyıllardır var olan bu gıdaların çoğu iyi bir pazarlama politikası ile süper gıda olarak öne çıkarılıyor. Doğru beslenmeye dikkat çekerek insanların ne yediklerinden
haberdar olmalarını sağlamak ve diğer nesiller için daha bilinçli bir gelecek tasarlamak bakımından önemli bir akım. Tüy Siklet'te çokça süper gıda görebilirsiniz; badem, narenciye, zeytinyağı, avokado, tarçın, amarant…

Son dönemin yeme-içme trendlerini sizden öğrenebilir miyiz?
İyi beslenmeyi ön planda tutan, tüketicisi ile ürünleri şeffaf paylaşan işletmeler. Donanımlı, yenilikleri takip eden, karbon ayak izine önem veren bilinçli kadrolar. Star şefler yerine malzeme seçimine önem veren küçük ekipli küçük restoranlar. Günümüze uyarlanmış geleneksel tariflerin popülerliği sadece bizde değil, Meksika'dan Fransa'ya pek çok ülkede artıyor. Diyet konusu ise adeta bir savaş alanı ve ben bu alana uzağım; bir aşçı ve yemek tasarımcısı olarak kaleme alıyorum tariflerimi.

BİZE ULAŞIN