Global Türkler

Yaratıcı alanda turistik olmayan, Türklüğe dair farklı bir nosyon da oluşabilir mi? Cevabı, yeteneği sınırları aşan ve adeta birer ateşeye dönüşen yeteneklerde aradık.

Giriş Tarihi: 27.10.2018 17:14

Vetements'ın Yaz 2019 koleksiyonunda beliren ay yıldız bayraklı mont veya Jean-Paul Gaultier'nin son Haute Couture defilesi için yorumladığı kırmızı fesler gibi Türkiye'ye dair simgeler moda sahnesinde birden sıklaşınca düşündük; 'Parizyen' bir imaj veya 'İtalyan' bir gustodan bahsedebiliyorsak, yaratıcı alanda turistik olmayan, Türklüğe dair farklı bir nosyon da oluşabilir mi? Cevabı, yeteneği sınırları aşan ve adeta birer ateşeye dönüşen yeteneklerde aradık. İşte, folklörün tuzağına düşmeden hem etnik hem de özgün kalmayı başarabilen, uluslararası boyutta kiminin sesi gür, kiminin yeni yeni çıkan isimler ve işin sırrı.

Yazı: Güneş Uysalefe

İpek Irgit
Kiini markasının kurucusu ve tasarımcısı, New York

Bella Hadid'den Margot Robbie'ye sayısız ünlü isim onun 2013 yılında tasarlamaya başladığı tığ işi detaylı bikinileri tercih ediyor, markası ise yeni eklenen beachwear koleksiyonuyla büyüme yolunda ilerliyor.

Fotoğraf: Sinem Yazıcı

BİZE ULAŞIN